Ale Kino! z piłką. Co kibice piłkarscy mogą zobaczyć w kinie?

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza o nazwie Ale Kino! od wielu lat ma panel poświęcony futbolowi. Niezwykłe, bardzo oryginalne filmy o piłce nożnej, które można obejrzeć podczas tego festiwalu, to jego znak rozpoznawczy. W tym roku na imprezie, która rusza w niedzielę 2 grudnia, kibice będą mogli przenieść się w 1942 rok do Argentyny albo w 2005 rok do Stambułu, gdzie w bramce FC Liverpool w finale Ligi Mistrzów stał Jerzy Dudek.

Zaginiony Puchar Świata (Włochy-Argentyna, 2011)

reżyseria: Lorenzo Garzella, Filippo Macelloni

95 minut, dozwolony od lat 14

seans: 6 grudnia, godz. 19.30 (Multikino Stary Browar)

Czy podczas drugiej wojny światowej rozegrano jakikolwiek mecz o puchar świata w piłce nożnej? Oficjalnie źródła historyczne temu zaprzeczają, jednak od dziesięcioleci krążą pogłoski o takich nieoficjalnych mistrzostwach w Ameryce Południowej. Odkrycie nieznanych szczątków ludzkich na przedmieściach małego miasteczka w Patagonii stanowi jedynie jeden z elementów niezwykłej układanki, która prowadzi nas dalej do historii hrabiego Vladimira Otza ? ekscentrycznego Węgra, który miał zorganizować Puchar Świata w Argentynie w 1942. Obraz przedstawia materiał filmowy, wywiady z osobistościami ze świata futbolu, między innymi z Roberto Baggio, Garym Linekerem oraz Joao Havelange, a także wspomnienia osób, które twierdzą, że miały udział w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia.

Wielki Finał (Hiszpania-Niemcy, 2006)

reżyseria: Gerardo Olivares

88 minut, dozwolony od lat 14

seans: 5 grudnia, godz. 17 (Multikino Stary Browar)

Jak to możliwe, że dzieci mieszkające w najdalszych zakątkach mongolskich stepów wiedzą, kim jest Ronaldo? ''Wielki finał'' to komedia opowiadająca trzy równoległe historie o perypetiach grupy mężczyzn, których łączą dwie cechy: żyją na odległych krańcach świata i bardzo chcą obejrzeć finałowy mecz Mistrzostw Świata Japonia-Korea 2002 pomiędzy Niemcami a Brazylią.

Fanatycy (Finlandia, 2012)

reżyseria: Teppo Airaksinen

85 minut, dozwolony od lat 16

seans: 4 grudnia, godz. 19.30 (Multikino Stary Browar)

Kumplowska komedia o fanatycznym kibicu piłkarskim z małego miasteczka, który zakochuje się w idealnej dziewczynie, ale odkrywa, że dziewczyna jego marzeń popiera niewłaściwy klub piłkarski. Teraz musi zaprzyjaźnić się z wrogiem lub zapomnieć o ukochanej.

Marzenie Iwana (Hiszpania-Meksyk, 2011)

reżyseria: Roberto Santiago

101 minut, dozwolony od lat 9

seans: 2 grudnia, godz. 16 (Multikino Stary Browar)
oraz 5 grudnia, godz. 12 (Multikino Stary Browar)

Gdy pojawia się wiadomość o organizacji charytatywnego meczu piłki nożnej pomiędzy najlepszymi piłkarzami świata i drużyną złożoną z najbardziej utalentowanych dzieci na świecie, 11-letni Ivan ? nie zważając na trudności ? dostaje się do drużyny. Lecz będzie musiał walczyć nie tylko ze znacznie wyższymi od siebie przeciwnikami, ale także z łobuzem, który zamierza odbić Ivanowi dziewczynę i który też został wybrany do drużyny. Ich renomowany meksykański trener staje przed nie lada zadaniem ? musi stworzyć z gromady dzieciaków prawdziwy zespół. Urocza opowieść o przyjaźni, sportowej postawie i młodzieńczej miłości ? doskonały film dla całej rodziny.

Will (W. Brytania, 2011)

reżyseria: Ellen Perry

102 minut, dozwolony od lat 10

seans: 3 grudnia, godz. 12 (Multikino Stary Browar)
oraz 7 grudnia, godz. 12 (Multikino Stary Browar)

11-letni Will Brennan jest największym kibicem klubu piłkarskiego FC Liverpool. W angielskiej szkole dla chłopców, do której uczęszcza, zamiłowanie i wiedza Willa na temat ?pięknej gry? nie mają sobie równych ? nawet wśród zbzikowanych na punkcie piłki nożnej kolegów. Ale w jego życie wkrada się zamęt, gdy jego przez wiele lat nieobecny ojciec, Gareth, pojawia się z biletami na finał Ligi Mistrzów w roku 2005 w Stambule. Jednakże zanim ojciec z synem mogą zacząć życie na nowo, Gareth nagle umiera ? i pozostawia Willa na zawsze. Poszukując jakiegokolwiek sensu w świecie, który ? jak mu się wydaje ? pozostawił go własnemu losowi, Will ucieka do Turcji, aby uczcić pamięć ojca i być razem z ukochanym Liverpoolem. Po drodze, potrzebując pomocy, Will zaprzyjaźnia się z Alekiem, byłą gwiazdą bośniackiej piłki nożnej, który porzucił grę po tragicznym zdarzeniu, do jakiego doszło w trakcie niedawnej wojny domowej w byłej Jugosławii. Pomimo początkowej niechęci, Alek odkrywa, iż heroiczna podróż Willa stanowi dla niego inspirację i zgadza się zawieźć go do Stambułu. W ten oto sposób niezwykła para pechowców wyrusza w drogę, walcząc z losem, aby dowieść samym sobie, iż na marzenia nigdy nie jest za późno.