AIK Solna - Lech Poznań 3:0. Szwedzki koszmar trwa

3 0
  • na ?ywo

• czwartek, 02 sierpnia 2012
  • 95. min.

Koniec meczu! Lech Poznań przegrywa 0:3, AIK Solna robi trzy wielkie kroki w stronę awansu do kolejnej rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Szwedzi wygrywają zasłużenie, choć chyba za wysoko. Za tydzień rewanż w Poznaniu.

• 94. min.

Helgi Danielsson ogląda żółtą kartkę, a z bólu zwija się Łukasz Trałka.

• 93. min.

Chyba ostatnia akcja Lecha. Pod nogi Bartosza Ślusarskiego rzuca się Ivan Turina, Polak pada, ale sędzia nie pokazuje rzutu karnego.

• 91. min.

Lech bezradny, przy piłce cały czas Szwedzi. W końcu z daleeeka strzela Atakora. Strzela niecelnie.

• 90. min.

Sędzia techniczny pokazuje pięć dodatkowych minut gry.

• 88. min.

Dośrodkowanie Lecha w pole karne, ale wielki Ivan Turina łapie piłkę w swoje długie ręce.

• 87. min.

Chyba wychodzi rozgoryczenie z lechitów. Żółta kartka dla Lovrencsicsa.

• 85. min.

I jest 3:0! Viktor Lundberg! To już klęska. Znowu akcja lewą stroną, znowu podanie w pole karne, znowu napastnik AIK ma za dużo miejsca i trafia piłką pod poprzeczkę.

• 85. min.

Bartosz Bereszyński za Aleksandara Tonewa. Kolejorz ma na boisku czterech napastników.

• 84. min.

AIK tego trzeciego gola naprawdę chce strzelić. Chyba pozazdrościł rodakom tego, co zrobili wczoraj we Wrocławiu.

• 83. min.

Szymon Drewniak wchodzi za Huberta Wołąkiewicza. Chwilę wcześniej kolejna akcja AIK, mogło być 3:0... Blisko szczęścia Borges.

• 79. min.

AIK zmienia: schodzą Gustavsson i Ahman-Persson, wchodzą Danielsson i Atakora.

• 78. min.

2:0! Po akcji lewą stroną boiska piłkę w polu karnym dostaje Celso Borges i spokojnym, płaskim strzałem w prawy dolny róg pokonuje Buricia. To już nie jest zły wynik, a fatalny. Jeden gol dla Lecha diametralnie zmieni sytuację, ale czy poznaniacy zdążą coś zdziałać?

• 76. min.

Ach! W polu karnym Lovrencsics robi z obrońców wiatraki, ale upadając nie może celnie dośrodkować.

• 74. min.

Luis Henriquez ogląda żółtą kartkę. Wolny dla Szwedów i pojedynek główkowy w polu karnym wygrywa Vojo Ubiparip. Teraz przydałby się wygrany bój w polu karnym rywali.

• 71. min.

Zmiana w Lechu: Ubiparip za Możdżenia. Trener Mariusz Rumak nie kalkuluje, bardzo chce wyrównać. A przy okazji sprawia trochę kłopotu szwedzkiemu spikerowi.

• 71. min.

Ajajaj ponownie! Znów Lundberg, tym razem w jeszcze lepszej sytuacji: ma piłkę na nodze, strzela soczyście, ale na szczęście Lecha - nie trafia w bramkę.

• 70. min.

Ajajaj! Viktor Lundberg w ciągu minuty ma dwie świetne szanse! Najpierw odpychany delikatnie przez obrońców nie trafia czystko w piłkę, a po chwili, po mocnym płaskim dośrodkowaniu nie trafia w nią w ogóle. Ale jest groźnie.

• 68. min.

Pauza trwa niecałe dwie minuty. Gramy dalej.

• 67. min.

Swoje race odpalili też kibice Lecha - jest ich co najmniej kilkanaście. Mecz jest chwilowo przerwany - prawdopodobnie z powodu rac.

• 64. min.

Trener AIK Andreas Alm przy stanie 1:0 może być spokojny - jak wczoraj na konferencji prasowej. Na zdjęciu obok ze zdziwioną miną Nils Eric Johansson, mylony czasami z Tomaszem Iwanem.

• 62. min.

Kolejny Szwed wpisuje się do protokołu, ale na szczęście - tylko żółtą kartkę. A jest to Robert Ahman-Persson.

• 60. min.

NIESTETY! AIK prowadzi 1:0. Po rzucie rożnym piłkę niepewnie wybija Arboleda, publiczność reklamuje zagranie ręką, Szwedzi nie oglądają się na sędziego i Martin Lorentzson z bliska strzela nad Jasminem Buriciem.

• 59. min.

Kibice AIK unoszą z radości ręce w górze... ale jest to radość przedwczesna. Burić odbija strzał Lundberga, ale umówmy się, że nie była to pewna interwencja.

• 56. min.

Te zapasy w polu karnym wyglądają mniej więcej tak jak te Łukasza Trałki i Celso Borgesa. Tylko bardziej.

• 55. min.

W kotłowaninę w polu karnym Lecha przed rzutem rożnym wdziera się gwizdek sędziego. Arbiter musi zaprowadzić Ordnung w przepychanki przed bramką.

• 53. min.

Jak widać na obrazku niżej - Kolejorz gra dziś na biało. Trener Mariusz Rumak również. Szkoleniowiec musiał nagadać swoim piłkarzom w przerwie, bo w drugiej połowie grają dużo lepiej niż w pierwszej.

• 52. min.

A Kayongo-Mutumba wygląda tak - tu w starciu z Wołąkiewiczem.

• 51. min.

Żółta kartka dla Możdżenia za faul na Kayongo-Mutumbie.

• 48. min.

Ależ akcja Możdżenia! To mógł być gol równie piękny, jak z Manchesterem City. Niestey, piłka po strzale leci obok bramki Turiny. Ale Lech zaczął drugą połowę dużo, dużo bardziej ofensywnie!

• 47. min.

Lech próbuje zrobić wyłom w szwedzkim murze z prawej strony: dośrodkowań próbują Możdżeń i Lovrencsics, ale piłka nie dochodzi do Ślusarskiego.

• 46. min.

Zaczynamy drugą połowę!

• 45. min.

Do przerwy 0:0. Lekką przewagę mają Szwedzi, ale parę szarpnięć Gergo Lovrencsicsa pokazuje, że Lecha stać na dobrą i skuteczną kontrę.

• 44. min.

Gorąco w polu karnym Lecha! Legenda klubu Daniel Tjernstroem ma dużo czasu i miejsca, by podać, ale z tego nie korzysta i Luis Henriquez wyjaśnia sytuację. Po chwili kolejne zamieszanie i tym razem futbolówkę z piątego metra od bramki ewakuuje Manuel Arboleda.

• 43. min.

Na linii pola karnego pada jak długi Kayongo-Mutumba, powalający Manuel Arboleda ma strach w oczach, ale sędzia nie gwiżdże. Nie ma karnego, są gwizdy szwedzkich kibiców.

• 41. min.

Lech ma rzut wolny z prawej strony. Piłkę w pole karne wrzuca Lovrencsics, ale po to rośli szwedzcy obrońcy są rośli, by takie zagra natychmiast opanowywać.

• 37. min.

Niklas Backman, który jak wskazuje nazwisko jest obrońcą, wali ile sił w nodze z rzutu wolnego. Do bramki ma jednak za daleko, by zagrozić Buriciowi.

• 34. min.

Sędzia przerywa grę chyba dopiero wtedy, gdy nakrzyczał na niego Łukasz Trałka. Lech utrzymuje się przez dłuższą chwilę przy piłce, ale kończy się na to wycofaniu akcji do bramkarza.

• 34. min.

Solna przygotowała na mecz najładniejszą pogodę od trzech dni. Nie pada, jest na tyle ciepło, że w krótkim rękawie człowiek nie marznie.

• 31. min.

Jak w tenisie - znów piłka w drugim rogu boiska. Lech nie robi jednak większego użytku ze swoich rzutów rożnych.

• 31. min.

Jesteśmy już po drugiej stronie boiska, dokładnie przy narożniku. Kolejny rzut rożny dla AIK, ale Jasmin Burić radzi sobie bez zarzutu.

• 30. min.

I teraz drugi róg - z drugiej strony boiska. Lovrencsics na głowę Bartosza Ślusarskiego, ale ten nie jest w stanie oddać groźnego strzału będąc w szwedzkich objęciach.

• 29. min.

Ależ ten poznański Węgier jest szybki! Lovrencsics wpada w pole karne z piłką, radzi sobie z jednym obrońcą, ale jego kolega blokuje groźny strzał. Rzut rożny dla Lecha i...

• 28. min.

Piłkarze chyba naoglądali się zapasów na igrzyskach w Londynie, bo zajmują się głównie przepychaniem się w środkowej części boiska.

• 26. min.

Trochę przypadkowo z piłką w polu karnym Szwedów znajduje się Gergo Lovrencsics. Otoczony przez Szwedów traci piłkę.

• 24. min.

Po chyba piątym rogu dla AIK, kontrę dla Lecha zaczyna Bartosz Ślusarski. Pędzi z piłką ile sił w nogach i gdy już wydaje się, że z tej akcji coś może wyjść, napastnik rywali Lundberg odbiera mu futbolówkę.

• 22. min.

Możdzeń fauluje Kayongo-Mutumbę. Sędzia solidnie go ochrzania Polaka, ale żółtej kartki nie pokazuje.

• 22. min.

Borges ładnie zgrywa do Lundberga, napastnik AIK jest sam przed bramkarzem Lecha, ale na szczęście - jest też na spalonym.

• 17. min.

Możdżeń podaje do Murawskiego, ale na drodze piłki staje... sędzia. Niemiec Marco Fritz jako arbiter wsławił się póki co uznaniem gola, którego nie było, bo piłka odbiła się metr przed bramką. Oby dziś podobnych numerów nie było.

• 17. min.

Łukasz Trałka traci piłkę 40 metrów od bramki i gdyby nie wślizg Marcina Kamińskiego, byłoby groźnie. Po chwili nowy pomocnik Lecha chce się zrehabilitować za błąd i robi to całkiem nieźle - strzał z 20 metrów Turina musi odbić na róg.

• 15. min.

Kwadrans gry za nami. Lech nie ma większych powodów do niepokoju, ale do zadowolenia też nie. Z daleka próbuje strzelać Tonew, ale natychmiast jest blokowany przez rosłych jak drwale obrońców.

• 13. min.

Gdy szliśmy na stadion szwedzcy kibice ćwiczyli tyleż popularne, co nieparlamentarne polskie słowo na ''k''. Teraz wiadomo czemu: Szwedzi krzyczą z jednej trybuny ''Poznań'', a druga odpowiada ''K...''.

• 12. min.

Poznaniacy za szybko tracą piłkę - Luis Henriquez nie opanowuje futbolówki nim ta wychodzi na aut.

Luiz Henriquez

• 10. min.

Kolejna akcja Szwedów, piłka trafia w pole karne do Viktora Lundberga. Napastnik chyba zdziwił się, że ma tyle miejsca i z okazji nie korzysta - strzela lekko, w ręce Jasmina Buricia.

• 7. min.

Po rogu w świetnej sytuacji znalazł się Celso Borges. Piłkarz ten strzelił już gola Kolejorzowi w europejskich, ale wtedy grał w innej skandynawskiej, Fredrikstad, który odpadł z Lechem z kretesem.

• 7. min.

Pierwszy rzut rożny dla AIK nie może zostać rozegrany, bo tym razem na murawie leży Aleksandar Tonew. W końcu opuszcza ją z lekarzami Lecha przy akompaniamencie szwedzkich gwizdów.

• 5. min.

W bramce AIK Solna stoi Ivan Turina, który z Lechem Poznań wygrał Puchar Polski i - jak często przypomina - został pożegnany, choć nie przegrał ligowego meczu. Chorwat właśnie łapie piłkę po za mocnym podaniu do Gergo Lovrencsics, który gra dziś w ataku.

• 2. min.

I oto naszym oczom ukazuje się dość znany obrazek z boisk ligowych. Po pierwszym starciu z rywalem dość długo na murawie zwija się z bólu Manuel Arboleda. Kolumbijczyk jest rekordzistą w Kolejorzu pod względem liczby występów w europejskich pucharach, a także... goli. By drugi z tych rekordów dzierżył samodzielnie, musi zdobyć gola. Nie mamy nic przeciwko, by zrobił to dziś w Szwecji.

• Gramy! Zaczyna AIK.

• Kibice AIK odśpiewali klubowy hymn, zaprezentowali kartoniadę z hasłem ''Przez Rasundę do Europy'' (tak przynajmniej się domyślamy) i odpalili racę. Obie drużyny są już na boisku. Prawdopodobnie, bo wszędzie unosi się dym.

• W programie meczowym (jedyne 20 koron, czyli 10 zł) zapowiedź meczu napisana po szwedzku kończy się angielskimi słowami: Just win, baby.

• Na kwadrans przed rozpoczęciem meczu na trybuny wchodzi pierwsza grupa kibiców Lecha Poznań. Półtorej godziny temu byliśmy w miejscu ich zbiórki przy Ogrodach Królewskich i do wymarszu się nie kwapili, więc z ewentualnego spóźnienia nie będziemy zdziwieni. Szwedzi mówili, że spodziewają się trzech, a nawet pięciu tysięcy gości z Polski, ale realna liczba to 500 osób.