Sport.pl

Igrzyska w Londynie to przełom. Zaczyna być widać niewidzialnych

- Nikt mnie nigdy tak nie docenił. Po igrzyskach paraolimpijskich urosłam - mówi Karolina Kucharczyk, nasza mistrzyni paraigrzysk w skoku w dal. Mówi to uśmiechnięta, choć trener nie widział jej skoków. Zaciął mu się internet, a do Londynu nie pojechał z braku pieniędzy. Może i ona przeczuwa, że igrzyska paraolimpijskie w Londynie to może być dla niepełnosprawnych przełom.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Zaczęło się już wtedy, gdy TVP ogłosiła, że nie będzie transmisji igrzysk. Pojawiła się w mediach sugestia, że nie tylko ze względu na brak pieniędzy, ale też dlatego, że niepełnosprawni sportowcy są... nieestetyczni. Wywołało to burzę, a nasz niepełnosprawny pływak Krzysztof Paterka napisał do telewizji: "No to walcie się w bekę".

Telewizja nie była jedyną, która nie dostrzegła wyraźnych zmian, jakie przyniosły Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. Pamiętam podobne igrzyska w Pekinie, Atenach itd. Wtedy nie było tylu maili, telefonów i komentarzy Czytelników domagających się - tak, tak: nie sugerujących, ale domagających się - szerszych relacji z tych zawodów. Tak jak teraz. A skoro ludzie tego chcą, media reagują i informacji dostarczają. Stąd relacje z igrzysk osób niepełnosprawnych nigdy dotąd nie były w Polsce tak rozległe i szerokie. Stąd Karolina Kucharczyk zaskoczona mówi: - Nikt mnie nigdy tak nie docenił.

Przełom, który nastąpił w postrzeganiu osób niepełnosprawnych, polega na tym, że... w ogóle zaczęto je dostrzegać. Przestali być niewidzialni dla reszty społeczeństwa. Na razie w sporcie, ale to dużo. Sport jest bowiem krzykliwy, transparentny. Nie ma chyba lepszego baneru, na którym osoby niepełnosprawne mogłyby umieścić hasło "Halo! Jesteśmy! Istniejemy! Widzicie nas?".

- Nie pytajcie nas o niepełnosprawność i o to, co nam się stało. Pytajcie nas o wyniki - apelował na sport.pl Arkadiusz Jabłoński, szermierz i paraolimpijczyk. Na razie bezskutecznie. Na razie wciąż ciekawsze jest to, jak oni w ogóle skaczą, jak grają w tę siatkówkę i jak bez tej ręki pływają, niż to, ile osiągnęli. Do czasu.

Im więcej relacji będą się domagali ludzie, tym więcej ich będzie w mediach. Pytanie "jak oni to robią?" przestanie mieć rację bytu. A jeśli równolegle przestaną mieć rację bytu dylematy, czy warto robić udogodnienia komunikacyjne dla niepełnosprawnych w budynkach czy środkach transportu. Gdy te paraproblemy przestaną istnieć, będzie można wreszcie powiedzieć, że osoby pełnosprawne w pełni dostrzegają niepełnosprawne. I co ważne - to, że są one wśród nas. A nie obok.

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka
Komentarze (48)
Igrzyska w Londynie to przełom. Zaczyna być widać niewidzialnych
Zaloguj się
 • chateau

  Oceniono 59 razy 57

  Igrzyska olimpijskie (te, powiedzmy, pełnosprawne) to głównie biznes. Sponsorzy, sztaby fachowców i wielkie pieniądze.
  Paraolimpijskie to głównie sportowa rywalizacja. Ta prawdziwa, pełnosprawna mimo, a może właśnie dlatego, że rywalizują ludzie niepełnosprawni. I chyba to jest główna przyczyna rosnącej popularności. Nie zwierzęca potrzeba oglądania jak sobie radzą ludzie bez ręki czy nogi, tylko świadomość, że widzimy sport w czystym wydaniu.

  PS. W obu wydaniach są wyjątki, ale generalnie tak to wygląda.

 • zygmar56

  Oceniono 55 razy 43

  gdybysmy wysłali bandę z wiejskiej na tą olimpiadę to nie zdobyliby nawet jednego medalu.szacunek dla tych ludzi .a korwina-mike-na stos.

 • kalamazoo2000

  Oceniono 51 razy 41

  Zdecydowanie bardziej interesuja mnie igrzyska paraolimpijskie. Z przyjemnoscia ogladam ludzi walczacych o wynik, ich pasje I wole zwyciestwa, jakze wieksza niz u pelnosprawnych polskich sportowcow

 • krystin9

  Oceniono 40 razy 40

  Rzecz w tym, ŻE TO PARAOLIMPIJCZYCY PRZYSPORZYLI NASZEMU KRAJOWI CHWAŁY, a nie zdrowi olimpijczycy wraz z "działaczami" !!!!!!

 • terderda1212

  Oceniono 33 razy 33

  Sport to wola walki i przełamywanie własnych barier.
  Paraolimpijczycy pokazali KLASĘ i o o co chodzi tak naprawdę w sporcie
  Nieestetyczni, to jest większość naszych niby zdrowych sportowców, co biorą gruba kasę i nic nie potrafią pokazać, zwłaszcza, wyżelowane łby naszych piłkarzy
  PARAOLIMPIJCZYCY POKAZALI CO TO PRAWDZIWY SPORT, WIELKIE BRAWA

 • orion57

  Oceniono 30 razy 28

  mówcie co chcecie ale to paraolimpiada ma więcej wspólnego z duchem sportu niż "normalna" olimpiada. Tutaj nie chodzi o zwycięstwo a o przełamania własnych ograniczeń i osiągnięcie dla siebie dobrego rezultatu. TVP pokazała gdzie ma misyjność za którą pobiera kolosalne pieniądze od społeczeństwa, budżetu i reklam.
  Sportowcą dziękuję i życzę dużo szczęścia i zdrowia.

 • tamerlan80

  Oceniono 21 razy 21

  Ja bym z telewizji wywalił połowę "gwiazdek" właśnie za NIEESTETYCZNOŚĆ.

 • 2-julita

  Oceniono 20 razy 18

  pokazcie w końcu tych ludzi w telewizji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  chcemy ich poznać , do tej pory są to mistrzowie widma
  są to wspaniali ludzie którym kalectwo nie przeszkadza w PRAWDZIWEJ walce o medale
  ci sportowcy z poprzedniej olimpiady którzy się tylko tłumaczyli ze im nie wyszło (co mają ręce i nogi )
  niech się od nich uczą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • der.die.das

  Oceniono 18 razy 18

  Cieszę się jak idzie naszym sportowcom!!!
  Szkoda, że państwowa TV nie nadąża za tym poziomem!!!
  Ale cóż... jak coś jest państwowe, to musi być ch*jowe!!! (Patrz PKP, PKS, drogi, chodniki... etc.)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX