Sport.pl

Trener mistrzyni olimpijskiej nie widział skoków. Internet się zaciął

Bogusław Jusiak z Rawicza, trener mistrzyni igrzysk paraolimpijskich Karoliny Kucharczyk, nie pojechał z nią do Londynu, gdyż brakuje na to pieniędzy. - Ale dwa razy tłumaczyłem jej dokładnie, co ma robić. I udało się - mówi po triumfie swej podopiecznej, której skoków nie oglądał. Miał za słaby internet.
Ani TVP, ani żadna polska telewizja nie transmituje igrzysk paraolimpijskich. - Dowiedziałem się, że jest transmisja w Chanel 4, więc odpaliłem ją w internecie. Mam jednak za słaby transfer, zaciął się - opowiada. - Znam zatem tylko gołe wyniki, nie wiem jak skakała.

Karolina Kucharczyk skakała znakomicie. Dwukrotnie pobiła rekord świata i zakończyła konkurs wynikiem równe 6,00 metrów. - Jestem w szoku, że tyle skoczyła - mówi jej trener. - Sześć metrów to bariera psychologiczna. To przejście na tamtą stronę. Bardzo ważny moment - mówi.

Polka wyprzedziła drugą w konkursie Rosjankę Kerstinę Żukową aż o 62 cm! - To kwestia treningu - mówi Bogusław Jusiak. - Ci zawodnicy niepełnosprawni intelektualnie mają robione specjalne testy przed zawodami. Nie za bardzo rozumiem po co, ale taka była konieczność. Karolinę badano testem psychometrycznym przed Mistrzostwami Europy. Okazało się, że coś tam za wolno rozwiązywała i żeby pojechać do Londynu, musiała testy powtórzyć. Tym razem rozwiązała zadania odpowiednio szybko. Potem robili jej testy na stadionie, czy umie w ogóle trafić w belkę, czyli czy się w ogóle do tego nadaje. A Karolina umie trafić w belkę.

Na londyńskim stadionie nie spaliła żadnej próby, a odbijała się tak mocno i precyzyjnie, by złamać granicę sześciu metrów. Ma złoty medal i perspektywę nagród, które dostanie. Za złoto olimpijskie przysługuje jej nagroda od marszałka województwa wielkopolskiego, choć dostanie ją dzięki interwencji dziennikarza sportowego Radia Merkury Grzegorza Hałasika, który zauważył, że lista olimpijczyków z Wielkopolski jest niekompletna i że brakuje na niej np. nazwiska Karoliny Kucharczyk. - Coś mi nie pasowało, że z tak wielkiego regionu jedzie do Londynu tak mało zawodników. Podzwoniłem, okazało się, że jest ich więcej - mówi.

Marszałek nie uwzględnił Karoliny Kucharczyk, gdyż ta nie jest zawodniczką żadnego stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, ale trenuje przy klubie sportowym Kadet Rawicz, który wychował m.in. słynną młociarką Anitę Włodarczyk. Błąd naprawiono i zawodniczka dostanie 8 tys. nagrody za złoty medal. na dodatek przysługuje jej 2483 zł 77 gr renty olimpijskiej. - Ale dopiero, gdy skończy 40 lat - zaznacza trener Bogusław Jusiak. - To jest różnica między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi sportowcami, że ci pierwsi dostają rentę po ukończeniu 35 lat, a ci drudzy później - dodaje.

Do gratulacji i nagród dla mistrzyni dołączy zapewne także miasto Rawicz, które nawet w osobie Anity Włodarczyk nie miało dotąd złotej medalistki olimpijskiej.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka
Komentarze (3)
Trener mistrzyni olimpijskiej nie widział skoków. Internet się zaciął
Zaloguj się
 • zlotabeczka

  Oceniono 11 razy 7

  Zaraz, zaraz - pelnosprawni dostaja rente w wieku 35 lat a niepelnosprawni 40? ???

 • sikam_do_zlewu

  Oceniono 8 razy 6

  Trener nie pojechał, bo kasy nie było, a ta banda lanserów zwana reprą pzpn rozwala się po lux hotelach, a i tak mają na to wy..bane i nawet biegać po boisku im się nie chce
  Ta mucha niech rzepę rwie, a nie bierze się za ministrowanie, bo za durna jest na to, taka sama pustogłowa lanserka jak te panienki od laty

 • polska_baba

  Oceniono 2 razy 0

  Nie rozumiem, jak można wysłać niepełnosprawnego sportowca na olimpiadę bez trenera. Groszowe nagrody, późniejsze renty, prawie zerowe zainteresowanie mediów (w polskiej tv trudno nawet znaleźć jakąkolwiek relację ze zwycięstw naszych zawodników) i brak trenera na olimpiadzie - to nie jest przypadkiem dyskryminacja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX