Sport.pl

Karolina Kucharczyk - bezrobotna kucharka faworytką do olimpijskiego złota

Skończyła zawodówkę, a zawód wybrała taki, jak jej nazwisko. Karolina Kucharczyk, kucharka z Rawicza, jest jednak bezrobotna i zajmuje się tylko tym, co umie w życiu robić najlepiej - skacze w dal. W Londynie może zostać mistrzynią Igrzysk Paraolimpijskich, gdyż w jej grupie niepełnosprawności nikt na świecie nie skacze tak daleko.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

- Wygrywa wszystkie zawody. W tym roku skoczyła 5,88 m na Mistrzostwach Europy w Szwecji. To rekord świata w tej grupie. A potem wybrała się na zawody do Holandii i jeszcze ten wynik wyrównała - opowiada Bogusław Jusiak, który trenuje Karolinę Kucharczyk w Rawiczu, po czym dodaje: - A przecież skok w dal to nie jest jej koronna konkurencja.

To niebywałe, ale rawiczanka startuje w Londynie w skoku w dal, bo nie mogła wystartować w tym, w czym czuje się najlepiej - w biegu przez płotki. - O, na płotkach jest rzeczywiście dużo lepsza. Nie miałaby konkurencji na świecie. Niestety, płotki dla tej grupy niepełnosprawnych nie są rozgrywane na igrzyskach - mówi trener.

Karolina Kucharczyk to bowiem wieloboistka. Z wielobojowych konkurencji w Londynie miała to wyboru skok w dal, pchnięcie kulą albo sprint na 100 metrów. Wybrała skok w dal, w którym potrafi uzyskać 5,88 m. Ilu z nas jest w stanie dorównać pod tym względem niepełnosprawnej olimpijce?

W wypadku Karoliny Kucharczyk to niepełnosprawność intelektualna, niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Atrakcyjna, uśmiechnięta blondynka jest ozdobą polskiej kadry w Londynie. - Zdarza się, że Karolina startuje na zawodach z pełnosprawnymi zawodnikami, ale oni jednak skaczą nieco dalej. Trudno jej z nimi wygrać - mówi trener. Zwłaszcza, że w jej wypadku, w związku z jej niepełnosprawnością trening jest utrudniony. - To są niuanse, ale bardzo ważne - mówi Bogusław Jusiak, który szkoli ją w klubie Kadet Rawicz. W tym klubie, w którym swoje pierwsze kroki stawiała Anita Włodarczyk - mistrzyni świata, rekordzistka świata, która jednak na igrzyskach olimpijskich sięgnęła po srebro, a nie złoto. Karolina Kucharczyk ma ogromne szanse na złoty medal - porównywalne w polskiej kadrze ma chyba tylko tenisistka stołowa Natalia Partyka. W jej konkurencji startuje 12 zawodniczek, ale to Polka ma najlepszy rekord życiowy.

Tymczasem ani w Polsce, ani w Rawiczu niewielu nadal nie wie, kim jest Karolina Kucharczyk. - Karolina nie jest postacią rozpoznawalną nawet w swoim mieście. Anita Włodarczyk jest u nas bardzo znana, także żużlowcy, bo Rawicz to miasto żużla. O Karolinie nadal nikt nie słyszał - przyznaje trener Bogusław Jusiak.

Bo też 21-letnia zawodniczka jest zwykłą, niewyróżniającą się mieszkanką Rawicza. Tak jak wielu z nich, ma kłopoty ze znalezieniem pracy. Skończyła zawodówkę, gdzie nie miała zbyt dużego wyboru możliwych zawodów - może fryzjerka, może krawcowa... Zdecydowała się na zawód, który jest zbieżny z jej nazwiskiem - jest kucharką. Bezrobotną kucharką. Karolina Kucharczyk utrzymuje się z zasiłku i stypendium fundacji Sprawni Razem. Pytanie, czy jeśli zostanie mistrzynią olimpijską, znajdzie pracę.

Start Karoliny Kucharczyk - w poniedziałek o godz. 20. We wtorek natomiast w męskim skoku w dal wystartuje Jacek Kołodziej z Orkana Ostrzeszów.

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka
Komentarze (47)
Karolina Kucharczyk - bezrobotna kucharka faworytką do olimpijskiego złota
Zaloguj się
 • mamina79

  Oceniono 65 razy 59

  Czytajac niektore komentarze mam obawy o wasza sprawnosc umyslowa.Zawodnicy na paraolimpiadzie wystepuja w roznych kategoriach i nawet w okreslonych kategoriach maja przyznawane punkty. Paraolimpiada naciagana?????? Jak smiesz, oceniac ludzi ktorzy nie dla pieniedzy nie dla slawy pokonuja wlasne slabosci by wygrac. Chyle czola przed kazdym paraolimpijczykiem bo to co robicie przywraca mi wiare w prawdziwy sport

 • angharad

  Oceniono 34 razy 32

  Nareszcie portal poszedł po rozum do głowy i zaczął podawać jakieś informacje z paraolimpiady. Oczywiście TVP tkwi nadal mentalnie w średniowiecznej wsi, gdzie kulawych i ślepców trzymało sie wstydliwie w komórce i dawało sie jeść w korytku ze świniami.
  Jestem dumna z naszych paraolimpijczyków ale też pełna podziwu dla Brytyjczyków, którzy jako pierwsi nadają tak wielką rangę tym igrzyskom zamiast trochę zamiatać je pod dywan jak poprzednicy. Może wreszcie ludziom otworzą sie oczy na to, że niepełnosprawny to nie dziwoląg do wyrzucania poza nawias społeczeństwa ale że to często Człowiek przez największe możliwe "C".

 • eurooooo

  Oceniono 32 razy 30

  Termin "bezrobotna kucharka" jest z lekka chamski: skoro jest faworytka do zlota to chyba jednak ma co robic?

 • mamina79

  Oceniono 38 razy 28

  Powiedzcie mi dlaczego tacy potrafimy byc dumni z Majewskiego czy Wlodarczyk a tak ciezko cieszyc sie, ze mamy w naszej kadrze tak cudowna zdolna dziewczyne?

 • bukaj22

  Oceniono 24 razy 22

  www.sportlemon.tv/v-4/4/36/v-443600.html Na tej stronie leci Paraolimpiada zachęcam do oglądania :}

  Powodzenia Karolina ! Trzymam za Ciebie kciuki :}

 • emmek

  Oceniono 7 razy 1

  Do boju, Karolina! Obyś Ty i każdy zawsze mógł robić to, co kocha i co mu wychodzi najlepiej!

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy -5

  pani karolino
  to tak
  jak u mnie
  (jak skaczę
  to jest ok
  tylko jak
  piszę
  i mówię)

 • feldkurat-katz

  Oceniono 20 razy -10

  A dlaczego pani minister sporu nie może znaleźć pracy dla pani Kucharczyk . np . w jakiejś kawiarni w klubie sportowym .Ale podobno u nas w Polsce nie ma klubów sportowych .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX