Londyn 2012. Kamil Masztak w sztafecie - rekord Polski, ale awansu nie ma

Poznański sprinter Kamil Masztak z Grunwaldu Poznań otwierał polską sztafetę sprinterską 4x100 metrów. Podopieczni poznańskiego trenera Tadeusza Osika pobili stary rekord kraju z 1980 roku, ale zajęli w półfinale szóste miejsce i odpadli z walki o miejsce w olimpijskim finale.
Polacy bardzo dobrze zmieniali. Kamil Masztak przekazywał pałeczkę Dariuszowi Kuciowi, ten - Robertowi Kubaczykowi, byłemu sprinterowi z Poznania, z dziś zawodnikowi Śląska Wrocław. Sztafetę kończył Kamil Kryński z Białegostoku. Wyszedł na ostatnią prostą na dobrej pozycji, ale przegrał na dystansie z lepszymi sprinterami.

Polacy wynikiem 38,31 s pobili jednak gorszy o 0,02 s rekord Polski sprzed 32 lat! To wielkie wydarzenie, więc trudno mieć do nich pretensje o to, że się nie zakwalifikowali. Inne sztafety były szybsze - bieg wygrali Amerykanie z Justinem Gatlinem na ostatniej zmianie, przed Japonią, Trynidadem i Tobago, Francją i Australią. Polacy w pokonanym polu zostawili Niemców i Hongkong.

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?