Londyn 2012. Szymon Ziółkowski siódmy - 77,10 m

Kiedy Szymon Ziółkowski wykonywał ostatni rzut, Jamajczyk Usain Bolt robił właśnie rundę honorową po stadionie po triumfie na 100 metrów.
Poznaniak zakwalifikował się do londyńskiego finału wynikiem 76,22 m, co dawało mu siódme miejsce. W finale szybko okazało się, że aby myśleć o podium, trzeba rzucać dalej - w okolicach tegorocznego najlepszego wyniku Szymona Ziółkowskiego, jakim było 78,51 m, a nawet dalej. Pierwszą trójkę tych, którzy awansowali do wąskiego finału zamykał bowiem świetny japoński młociarz i przyjaciel Szymona Ziółkowskiego, Koji Murofushi z wynikiem 78,71 m. Szesnaście centymetrów dalej posłał młot broniący złota z Pekinu słoweński zawodnik Primoz Kozmus, a prowadził faworyt Węgier Krisztian Pars z 80,59 m.

Polak zaczął słabo - 75,69 m, potem 74,95, wreszcie wynik 76,30 m dał mu miejsce siódme w wąskim, ośmiosobowym finale. Wyprzedzał 39-letniego już Włocha Nicolę Vizzoniego, z którym wygrał 12 lat temu bój o olimpijskie złoto w Sydney. Przed Szymonem Ziółkowskim, poza Parsem, Kozmusem i Murofushim, znajdowałi się jeszcze: Ukrainiec Ołeksy Sokyrski, Rosjanin Kiriłł Ikonnikow oraz Czech Lukas Melich.

W czwartej kolejce, pierwszej w wąskim finale poznaniak poprawił się na 76,88 m, ale wciąż brakowało mu około dwóch metrów do medalu. Sporo.

Szymon Ziółkowski poprawiał się z każdą próbą. W piątej miał już 77,10 m, ale wciąż nie mógł wydobyć się z siódmej pozycji. Szósty Czech Lukas Melich wyprzedzał go wciąż o 7 cm.

Została zatem ostatnia próba w konkursie, by oddać jeden dobry rzut na medal. Tę próbę Polak musiał oddać z pewnym opóźnieniem, już po finale 100 metrów z udziałem Usaina Bolta i Yohana Blake'a. Bezpośrednio po triumfie jamajskiego geniusza sprintu wszedł do koła i rzucił... ale tylko 75,86 m. To nie dało medalu. Szymon Ziółkowski pozostał na siódmym miejscu. Złoto dla Węgra Krisztiana Parsa, srebro dla Słoweńca Primoza Kozmusa, a brąz dla Japończyka Kojiego Murofushiego.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka