Londyn 2012. Szymon Ziółkowski pójdzie w ślady Tomasza Majewskiego?

Mistrz olimpijski z Sydney z 2000 roku, poznański młociarz Szymon Ziółkowski walczy w niedzielę wieczorem o swój drugi medal olimpijski. Na razie jest jedynym wielkopolskim mistrzem igrzysk.
Poznaniak Szymon Ziółkowski wszedł do finału turnieju londyńskiego z szóstym wynikiem 76,22 m. Stać go jednak na znacznie dalsze rzucanie młotem. W tym roku uzyskiwał już ponad 78 metrów (a rekord życiowy to przeszło 83 m). 78,51 m, czyli najlepszy tegoroczny wynik Polaka, to rezultat lepszy o 3 cm od rzutu Japończyka Koji Murofushiego, który wygrał eliminacje.

Pytanie, na jakim poziomie rozstrzygał się będzie finał rzutu młotem. Cztery lata temu Szymon Ziółkowski rzucił 79,22 m i zajął w Pekinie siódme miejsce. Jak wiadomo, poznaniak szczególnie mobilizuje się na duże imprezy i im wyższa stawka zawodów, tym lepsze osiąga rezultaty. Szymon Ziółkowski jest w tym roku także brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Helsinkach .

Najbardziej utytułowany wielkopolski sportowiec będzie walczył o swój drugi medal olimpijski w doborowym gronie. Do finału zakwalifikowali się: Japończyk Koji Murofushi i Słoweniec Primoz Kozmus, czyli dwaj ostatni mistrzowie olimpijscy, a także Węgier Krisztian Pars, Ukrainiec Ołeksandr Sokyrski, Białorusin Walery Swiatocha, Rosjanin Kiriłł Ikonnikow, Tadżyk Diłszod Nazarow, Amerykanin Kibwe Johnson, Włoch Nicola Vizzoni, Czech Lukas Melich i Brytyjczyk Alexander Smith. Ze znanych zawodników w kwalifikacjach przepadli m.in. Turek Esref Apak (czwarty zawodnik igrzysk w Atenach), Rosjanin Aleksiej Zagornyj czy ... Polak Paweł Fajdek, typowany nawet do medalu.

Ostatni mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem:

1992Andriej Abduwalijew (Tadżykistan)82,54 m
1996Balazs Kiss (Węgry)81,24 m
2000Szymon Ziółkowski (Polska)80,02 m
2004Koji Murofushi (Japonia)82,91 m
2008Primoz Kozmus (Słowenia)82,02 m
Finał rzutu młotem rozpocznie się o godz. 21.20, a Szymon Ziółkowski na swój profil na facebooku wrzucił zdjęcie, które pokazujemy - przedstawiono go w telewizji jako Szymona, ale ... Kołeckiego.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka