Nasza zawodniczka w kolarstwie: Nóżka kręci

Katarzyna Pawłowska, mistrzyni świata w kolarstwie torowym, w niedzielę będzie się ścigać o medal igrzysk olimpijskich w Londynie. Faworytką nie będzie, bo wystartuje na... szosie.
Dlaczego Pawłowska, specjalistka od wyścigów na torze i mistrzyni świata w konkurencji scratch z zawodów w Melbourne, w Londynie będzie ścigała się na szosie? To proste - okazała się najlepsza w krajowych kwalifikacjach, którymi były mistrzostwa Polski w Sędziszowie. Zawodniczka z Kórnika była w sześcioosobowej grupce, która między sobą rozdzieliła medale. Na finiszu wyprzedziła Paulinę Brzeźną-Bentkowską o... kilkanaście centrymetrów. Właśnie te centymetry, wywalczone na ponad 130-kilometrowej trasie, zdecydowały o nominacji olimpijskiej.

Dlaczego zatem Pawłowskiej nie zobaczymy na torze? Jej koronna konkurencja, scratch, nie jest w programie igrzysk olimpijskich. A to właśnie w scratchu zimą w Melbourne pochodząca z Przygodzic koło Ostrowa Wlkp. zawodniczka osiągnęła swój życiowy sukces - wywalczyła złoty medal mistrzostw świata.

Jakie szanse w Londynie ma Polka? Cóż... Niewielkie. Pawłowska nie ma wielkiego doświadczenia w wyścigach szosowych, ponadto na angielskich drogach będzie sama. Kolarstwo szosowe to od lat już dyscyplina niemal drużynowa, w której współpraca i jazda "na lidera" jest widoczna w niemal każdym wyścigu. Do tego dochodzi coraz większa specjalizacja - "sprinter" nigdy nie wygra wyścigu z poważniejszymi wzniesieniami na trasie, a "góral" jest bez szans na finiszu z peletonu.

Na szczęście wśród kobiet ani jazda drużynowa, ani specjalizacja nie są na takim poziomie, jak wśród mężczyzn. To daje Polce pewne szanse, bo fakt, że będzie jedyna w peletonie, aż tak nie powinien przeszkadzać. Jeśli do mety w Londynie dojedzie cały peleton, to kto wie, może Katarzynę Pawłowską stać na piorunujący finisz? - Powiem jedno: nóżka kręci - mówi zawodniczka.

Początek rywalizacji w wyścigu kolarskim kobiet ze startu wspólnego w niedzielę o godz. 11. Pawłowska ma jeszcze szanse w toroym wyścigu omnium. Jest w nim rezerwową, do startu wyznaczona jest Małgorzata Wojtyra.

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka