Tajna broń na Londyn 2012. Polska szkoła zmiany pałeczki

Poznaniak Tadeusz Osik przygotowuje polską sztafetę sprinterów do startu na igrzyskach. - Mamy tajną broń - zdradza. - To unikalny sposób robienia zmian. Nasz polski patent, który inni zaczynają już podpatrywać.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

W polskiej sztafecie, która na igrzyskach w Londynie powalczy o medal, pojawi się najprawdopodobniej kilku poznaniaków. Obok Dariusza Kucia z Krakowa i Kamila Kryńskiego z Białegostoku (obaj startują indywidualnie) mamy całe grono poznańskich biegaczy, których trener sprinterów Tadeusz Osik (także poznaniak) może wystawić w biegu rozstawnym. To: Kamil Masztak z Grunwaldu, Jakub Adamski i Artur Zaczek z AZS oraz reprezentujący już Śląsk Wrocław Robert Kubaczyk z Wolsztyna.

- Nie odpowiem teraz na pytanie, jaki będzie skład sztafety - mówi trener Tadeusz Osik. Będzie to jednak decyzja głęboko przemyślana, zapewne po kilku nieprzespanych nocach. Leci do Londynu szóstka sprinterów i z tej szóstki dokonam wyboru.

Zdaniem trenera Osika, obecni sprinterzy są szybsi indywidualnie niż podczas igrzysk w Pekinie. - Naszym celem jest pobicie w Londynie rekordu Polski, czyli 38,33 s. A jest to rekord bardzo stary, jeszcze z igrzysk w Moskwie w 1980 roku, gdy w składzie sztafety biegał Marian Woronin.

Pomóc ma w tym specjalny patent przygotowany przez Polaków - nowatorski sposób zmian i przekazywania pałeczki. Trener Taduesz Oosik zdradza tylko ogólny zarys tego pomysłu: - Strefa zmian obejmuje 20 metrów plus jeszcze 10 metrów nabiegu. Nasz system pozwala maksymalnie zwiększyć prędkość zawodnika startującego do zmiany w chwili otrzymywania pałeczki. jest to jednak system wielce ryzykowny i grozi przekroczeniem strefy zmian - wyjaśnia. - Zmiana jest bowiem dokonywana na 17. metrze, a podanie następuje przez prawy bark na lewy bark, po przekątnej. Start do zmiany następuje z nogi wykrocznej w momencie, który określiliśmy przy pomocy pomiarów strefy zmian i strefy nabiegu. Na ostatnich Mistrzostwach Europy nam się nie udało, gdyż Jakuba Adamskiego, który debiutował w biegu przy tej taktyce, za bardzo wyrzuciło za plecy Kamila Kryńskiego.

Polski patent w praktyce jeszcze nie odniósł sukcesu, ale być może uda się w Londynie, gdzie Polacy mają zamiar zaryzykować. - zauważyliśmy, że nasza taktyka jest podglądana przez rywali - mówi Tadeusz Osik.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, który w Londynie wystawi komplet, cztery sztafety. Oprócz nas taki przywilej mają jedynie USA, Jamajka i Niemcy. Sztafety kwalifikują się na igrzyska według skomplikowanego systemu, który zlicza dwa najlepsze wyniki z ostatnich dwóch lat na imprezach zgłoszonych uprzednio do IAAF jako miejsce rozgrywania sztafet. - Kraje, które mają więcej gotówki niż my organizują takie imprezy częściej i mają więcej szans na poprawę wyników - mówi trener Polaków. - My mamy szanse nieliczne i musimy się postarać. Udaje nam się jednak wkręcić w starty na Diamentowej Lidze, jak chociażby w Londynie, gdzie udało nam się uzyskać kwalifikujący rezultat.

Impreza ta jednak odbyła się nie na nowym Stadionie Olimpijskim, na którym w piątek otwarte zostaną igrzyska, ale w Crystal Palace.Wyniki polskiej sztafety 4x100 metrów w ostatnich latach

ME Helsinki 2012 poza finałem
MŚ Tegu 20114. miejsce
ME Barcelona 20105. miejsce
MŚ Berlin 2009poza finałem
IO Pekin 20088. miejsce
MŚ Osaka 2007dyskwalifikacja w finale
ME Göteborg 2006srebro
MŚ Helsinki 20058. miejsce
IO Ateny 20044. miejsce
MŚ Paryż 20035. miejsce
ME Monachium 2002srebro
MŚ Edmonton 20016. miejsce
IO Sydney 20008. miejsce
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka