Sport.pl

Siedemset stron historii igrzysk olimpijskich 1894-2012

Monumentalne wydawnictwo poznańskiego Domu Wydawniczego Rebis - akurat na poczatek igrzysk olimpijskich w Londynie.
"Wiek XIX obudził powszechny apetyt na sport; świt zastał go w Niemczech i Szwecji, południe w Anglii, a zachód słońca we Francji i USA. Sportowcy z różnych krajów musieli zacząć spotykać się na wspólnej ziemi" - mówi baron Pierre de Coubertin na początku olbrzymiej, monumentalnej wręcz publikacji "Historia igrzysk olimpijskich i MKOl 1894-2012", wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis. Ta pozycja to coś więcej niż encyklopedia igrzysk, które w tym roku - już za kilka dni - odbędą się w Londynie. Choć tak jak encyklopedia, zawiera też statystykę i wyniki, to prócz niej mamy tu 700 stron historii, anegdot, przyczyn i skutków. Pełen opis igrzysk olimpijskich od ich narodzin pod koniec XIX wieku aż do dziś.

Przeczytanie tego dzieła może zająć więcej czasu niż same igrzyska w Londynie, ale warto tę historię poznać. Mało bowiem imprez sportowych na świecie ma tak ciekawe dzieje jak igrzyska olimpijskie.

Książka jest autorstwa Brytyjczyka Davida Millera, znanego dziennikarza i historyka sportu, spod którego pióra wyszły m.in. biografie Sebastiana Coe, Matta Busby'ego czy Juana Antonio Samarancha. David Miller pracował niegdyś dla "The Timesa", a obecnie - dla "Daily Telegraph". Polskie wydanie uzupełnił rozdziałem o polskim ruchu olimpijskim Kajetan Hądzelek.

Więcej o:
Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka