Joanna Fiodorow zrywa współpracę z trenerem. "Syndrom polskiego piłkarza"

Joanna Fiodorow, olimpijka i medalistka mistrzostw Europy w rzucie młotem, rozstaje się z trenerem Czesławem Cybulskim. - Skoro tak chce, to krzyż na drogę - mówi poznański szkoleniowiec i rozważa wycofanie się z trenowania.
Kilka dni temu Joanna Fiodorow zamieściła na Facebooku fragment rozmowy portalu Onet z jej trenerem Czesławem Cybulskim, w którym ten ostro ją skrytykował. Padły tam m.in. słowa: "W maju spięła się, zrobiła wskaźnik olimpijski i potem było już olewanie treningu. Odbiera sobie w ten sposób prawo do dalszej kariery. Zawsze musi mieć jakieś usprawiedliwienie. W zeszłym roku pokazała dno w mistrzostwach świata w Pekinie, bo nie było trenera, który leżał w szpitalu [Cybulski został trafiony młotem na treningu przez Fajdka i złamał nogę - przyp. red.], w tym roku w Amsterdamie dowiedziała się, że zmarł jej ojciec, więc też się nie popisała. Powiedziałem jej, że gdyby była uczciwa, to by powiedziała, że po takiej tragedii nie jest w stanie wystartować w igrzyskach".

Poznańska młociarka napisała krótko: "Nadszedł czas na podsumowanie... Kolejny sezon, kolejne wyzwania z nowym szkoleniowcem...".

27-letnia zawodniczka AZS Poznań to dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich - w Londynie była 10., natomiast w tym roku w Rio de Janeiro - 9. Pochodzi z Augustowa, w Poznaniu rzuca od 2012 roku i od lat współpracowała z trenerem Czesławem Cybulskim.

On z kolei to najbardziej doświadczony i zarazem utytułowany trener polskich młociarzy, a może i w ogóle lekkoatletów. Przez siedem lat szkolił Zdzisława Kwaśnego - pierwszego medalistę mistrzostw świata z 1983 roku (podczas tamtych mistrzostw w Helsinkach trenował go jednak Grzegorz Nowak). Od tamtej pory był trenerem m.in. Szymona Ziółkowskiego czy Anity Włodarczyk. I z każdym z tych młociarzy się rozstawał. Teraz odejście od 81-letniego trenera zapowiedzieli Joanna Fiodorow i Paweł Fajdek, który wpis poznańskiej młociarki na Facebooku skomentował "Jak to ludzie o nim mówią?? Miły starszy Pan?" i dodał uśmieszki.

O trenerze Cybulskim mówi się, że jest bardzo trudny we współpracy. Koniec końców każdy z czołowych polskich młociarzy się z nim rozstaje. - Proszę sobie nie robić drogi na skróty, bo te rozstania miały różne powody - mówi Czesław Cybulski. - Szymon Ziółkowski uznał, że jestem mu niepotrzebny, bo sam wszystko wie. Anita Włodarczyk znalazła sobie młodszego trenera.

O Joannie Fiodorow mówi, że oficjalnie o rozstaniu nie wie i że wszystko okaże się na konferencji trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Skoro jednak ona tak chce, to krzyż na drogę. Może ma rację, że tak będzie lepiej - mówi.

Przyznaje, że w Rio surowo ocenił jej postępy. - Oceniłem to, co zrobiła przez pięć lat. Chyba nadszedł faktycznie kres czekania na jej osiągnięcia. Ma fantastyczne warunki, 27 lat, a zmierza już ku zachodowi kariery. Medal zdobyła jedynie na mistrzostwach Europy w Zurychu i to dzięki szantażowi.

Mowa o imprezie z 2014 roku, na której Joanna Fiodorow początkowo nie została zakwalifikowana do reprezentacji, zresztą za wskazaniem trenera Cybulskiego. Ostatecznie dołączono ją do kadry i młociarka wywalczyła brąz.

- To rodzaj syndromu polskiego piłkarza, który raz strzelił gola, podpisał kontrakt i odpuszcza - mówi trener Cybulski. - A ja jestem wymagający. Mam na koncie tyle medali dużych imprez właśnie dzięki temu, że jestem, jaki jestem. Nie zdobyłem tytułów łagodnością, zabawą i kawałami na treningu. I nie jestem też dziadziusiem miłym na treningu.

Trener dodaje: - Paweł Fajdek też mi mówił, że daje sobie radę, wszystko ma pod kontrolą i wie, co robi. Po czym sam wyeliminował się z igrzysk w Rio de Janeiro.

Przypomnijmy, że Paweł Fajdek był tam faworytem, a nie przeszedł eliminacji.

Joanna Fiodorow w rozmowie z "Wyborczą" zrezygnowała z komentowania tej sprawy. - Wolę przemilczeć - stwierdziła. Decyzja co do jej dalszych losów i ewentualnego nowego trenera ma zapaść na wspomnianej konferencji PZLA.

Czesław Cybulski z kolei w rozmowie z nami powiedział, że kwestię śmierci ojca młociarki w trakcie tegorocznych mistrzostw Europy w Amsterdamie podniósł dlatego, że jej współczuł. - Miałem na myśli to, że te mistrzostwa z tego powodu należałoby w ogóle wyłączyć z oceny jej wyników - stwierdził.

81-letni trener zdradził też, że rozważa wycofanie się z pracy trenerskiej na poziomie profesjonalnym. - Nie wykluczam, że zrezygnuję i zajmę się realizacją mojego marzenia, jaką jest stadion lekkoatletyczny dla mieszkańców Rataj w Poznaniu. Tam mieszka 90 tys. ludzi, a najbliższy obiekt mają na Śródce - mówi.

Zdjęcie BROOKS Buty lekkoatletyczne damskie PR MD 54:26 1201851B036 Zdjęcie SAUCONY Buty lekkoatletyczne dystansowe damskie VELOCITY 5 10188-1 Zdjęcie SAUCONY Buty lekkoatletyczne sprinterskie SHOWDAWN 2 20186-3
BROOKS Buty lekkoatletyczne... SAUCONY Buty lekkoatletyczn... SAUCONY Buty lekkoatletyczn...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info