El. ME U-19. Polskie piłkarki zaczynają walkę w Wielkopolsce

W czwartek w Wielkopolsce rozpoczyna się turniej eliminacyjny mistrzostw Europy do lat 19 piłkarek nożnych. Reprezentacja Polski, która jest najsilniejsza od lat, podejmie w nim Norwegię, Rumunię i Armenię.


Do tej pory największym sukcesem reprezentacji Polski do lat 19 był awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozgrywanego na Islandii w 2007 roku. Polską drużynę prowadził wówczas Robert Góralczyk, który dziś jest członkiem sztabu Adama Nawałki w męskiej kadrze narodowej.

Dziesięć lat później polskie piłkarki mają szansę powtórzyć ten historyczny sukces. Zawodniczki z roczników 1998 i 1999, które ma do dyspozycji selekcjoner Marcin Kasprowicz uważane są bowiem za najbardziej utalentowane od lat. Liderką tej reprezentacji jest Dominika Grabowska, która już w wieku 15 lat zadebiutowała w dorosłej kadrze! Teraz piłkarka AZS Wrocław wróciła do młodzieżówki, by pomóc w jej awansie. Jednocześnie w zespole nie ma już ani jednej z mistrzyń Europy do lat 17 sprzed trzech lat. Jest też tylko jedna piłkarka mistrza kraju Medyka Konin, rezerwowa bramkarka Monika Sowalska.

Polki imponowały wysoką formą podczas przygotowań, gdy rozgromiły Estonię 11:0 i 13:1 oraz wygrały z silną Islandią 1:0. Po słabszych latach występów w kategorii do lat 19 spadły jednak w rankingu UEFA i w eliminacjach były losowane dopiero z trzeciego koszyka.

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego w czwartek o godz. 16 we Wronkach biało-czerwone podejmą wyżej notowaną Rumunię, która w swoim składzie ma cztery piłkarki mistrza kraju Olimpii Cluj, niedawnego rywala Medyka Konin w turnieju eliminacyjnym do Ligi Mistrzyń. Loredana Popa strzeliła na boisku w Koninie sześć goli, choć ani jednego koniniankom.

W sobotę w podpoznańskich Plewiskach rywalkami biało-czerwonych będzie najsilniejsza w grupie Norwegia. Ma ona w swoim składzie aż siedem tegorocznych półfinalistek mistrzostw Europy do lat 17, a w tym Andreę Norheim z najlepszego w Europie klubu - Olympique Lyon oraz Fridę Maanum.

Na zakończenie turnieju we wtorek we Wronkach Polki zagrają z Armenią. Awans do drugiej rundy eliminacyjnej tzw. Elite Round wywalczą zwycięzcy jedenastu grup oraz większość zespołów z drugich miejsc.

Terminarz spotkań turnieju el. ME U-19:

czwartek, godz. 16, Wronki Polska - Rumunia

czwartek, godz. 16, Plewiska Norwegia - Armenia

sobota, godz. 16, Plewiska Norwegia - Polska

sobota, godz. 16, Grodzisk Wlkp. Rumunia - Armenia

wtorek, godz. 14, Grodzisk Wlkp. Rumunia - Norwegia

wtorek, godz. 14, Wronki Armenia - Polska