Piłka nożna. Wielkopolska gospodarzem ważnego turnieju eliminacyjnego kobiecej reprezentacji Polski

Turniej eliminacyjny do finałów młodzieżowych mistrzostw Europy piłkarek odbędzie się od 15 do 20 września w Wielkopolsce. W kadrze biało-czerwonych nie ma żadnej zawodniczki Medyka Konin, krajowego hegemona w żeńskim futbolu.
Wielkopolska będzie gospodarzem międzynarodowego turnieju piłkarskiego po półtorarocznej przerwie, gdy nieudanie o awans do mistrzostw kontynentu walczyła u nas kadra siedemnastolatków.

15 września meczem z Rumunią we Wronkach eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw w Irlandii Północnej rozpoczną polskie piłkarki do lat 19. Dwa dni później zmierzą się w Plewiskach z Norwegią, a 20 września, w ostatnim dniu turnieju, ponownie we Wronkach, zagrają z Armenią. Dwa mecze zostaną rozegrane w Grodzisku Wlkp.

Zwycięzca imprezy awansuje bezpośrednio do decydującej fazy eliminacji, podobnie jak zdecydowana większość drużyn z drugich miejsc w grupach.

Wygląda na to, że zespołowi prowadzonemu przez Marcina Kasprowicza przyjdzie rywalizować z Rumunią o drugą lokatę. Zdecydowanymi faworytkami wielkopolskich kwalifikacji będą Norweżki. - Reprezentacja tego kraju grała w tym roku w finałach na Słowacji i blisko połowa zawodniczek z tego zespołu przyjedzie do Polski. To bardzo silny zespół - przyznaje selekcjoner.

Na kluczowy mecz zapowiada się więc pojedynek otwarcia i starcie z Rumunkami. W ich składzie będą prawdopodobnie piłkarki mistrza kraju Olimpii Cluj, która niedawno została wyeliminowana z Ligi Mistrzyń przez Medyka Konin.

W maju zespół Romana Jaszczaka zdobył swój trzeci z rzędu dublet (Puchar i mistrzostwo Polski) wśród seniorek. Juniorki z Konina przed rokiem były najlepsze w kraju, a w minionym sezonie zajęły trzecie miejsce w mistrzostwach. W kategorii do lat 16 Medyk został wicemistrzem. Mimo to zawodniczek absolutnego hegemona polskiej piłki w ostatnich latach próżno szukać w składzie reprezentacji do lat 19.

- Podstawową zawodniczką reprezentacji jest Marta Fil, która latem przeszła z Medyka do Olimpii Szczecin. Bardzo blisko kadry jest Monika Sowalska, która ma duże szanse na dodatkowe powołanie ze względu na kontuzję pierwszej bramkarki. W kręgu naszych zainteresowań jest też Jagoda Sapor, która niedawno była w Medyku [obecnie AZS Wrocław] - wylicza Marcin Kasprowicz, który zapewnia, że sztab jego reprezentacji regularnie śledzi występy zawodniczek z Konina.

Ostateczna kadra na turniej ma zostać ogłoszona w niedzielę. Największą gwiazdą biało-czerwonych powinna być Dominika Grabowska z AZS Wrocław, która grała już w pierwszej reprezentacji kraju. W składzie są też zawodniczki z klubów niemieckich - Oliwia Woś (Herforder SV) i Nicole Eckerle (napastniczka SC Freiburg).