Rio 2016. Paraolimpijczycy rozpoczynają walkę na igrzyskach. Na nic nie narzekają

- Nie wiem, dlaczego olimpijczycy narzekali na warunki w Rio. My nie narzekamy - mówią uczestnicy igrzysk paraolimpijskich, które startują w środę w Brazylii.
Z grona Wielkopolan jako pierwsi wystartują Przemysław Wegner i Patryk Biskup. Przemysław Wegner jest kolarzem, który startuje z pilotem Arturem Korcem w wyścigach z pilotem dla zawodników niedowidzących. Jego głównym celem są wyścigu szosowe ze startu wspólnego i czasówka. Rozpocznie jednak rywalizację od zawodów na torze - będą to 4 km na dochodzenie. Eliminacje rozpoczną się w czwartek. Kolarz Razem Poznań ma 45 lat i debiutuje na igrzyskach paraolimpijskich.

Debiutantem jest także o połowę od niego młodszy, zaledwie 18-letni Patryk Biskup. Pływak z Kalisza wystartuje w czterech konkurencjach - w piątek rozpocznie od 400 metrów stylem dowolnym. - Docelową konkurencją dla niego jest 100 metrów stylem grzbietowym. Na tym dystansie Patryk jest notowany na drugim miejscu w rankingu światowym, więc siłą rzeczy liczymy na medal - mówi Wojciech Seidel, trener koordynator polskiej kadry pływaków niepełnosprawnych.

Mówimy o drugim miejscu w jego grupie niepełnosprawności, których na samym tylko dystansie 100 metrów stylem grzbietowym jest aż 14! - Patryk ma dysfunkcję obu kończyn dolnych - mówi trener Wojciech Seidel. - Startował będzie w klasie S9 z innymi zawodnikami z podobną niepełnosprawnością.

Według klasyfikacji klas startowych w stylu grzbietowym S9 oznacza "ograniczenia w zakresie ruchu stawów jednej nogi lub amputacje obu nóg poniżej kolan". W tej grupie numerem jeden na świecie jest Brytyjczyk James Crisp. Trzecie miejsce w rankingu, za Patrykiem Biskupem zajmuje Australijczyk Brenden Hall.

Na 400 metrów stylem dowolnym Patryk Biskup jest dopiero 15. w rankingu. Liderem klasy startowej S9 jest wspomniany Brenden Hall przed Włochem Federico Morlacchim oraz Chorwatem Kristijanem Vinceticiem.

Poza tymi dystansami kaliski pływak wystąpi na 200 metrów stylem zmiennym (11 września) oraz 100 metrów stylem dowolnym (12 września). Koronny dystans 100 metrów stylem grzbietowym zaplanowany jest na 16 września. - Każde miejsce Patryka w finale na dystansach poza 100 metrów stylem grzbietowym będzie sporym sukcesem - uważa Wojciech Seidel.

Dla obu wielkopolskich sportowców pierwsze starty będą zatem przetarciem przed głównymi konkurencjami. - W wypadku Patryka to dobrze, że koronny dystans ma na koniec - opowiada trener. - On jest jeszcze bardzo młody i nie wiemy, jak zareaguje na tak dużą imprezę. Na majowych mistrzostwach Europy w Funchal był drugi, na mistrzostwach świata czwarty. Jest fizycznie przygotowany do walki o medal. Pozostaje kwestia tego, jak wytrzyma start psychicznie - dodaje.

Sportowcy niepełnosprawni mieszkają w Rio de Janeiro w tej samej wiosce, w której umieszczono olimpijczyków. Zajmują te same pokoje i budynki. - I doprawdy, nie widzę powodu do narzekania - stwierdził Wojciech Seidel. - To warunki surowe, ale schludne. Każdy ma swoje szerokie łóżko w pokoju z łazienką, posiłki serwuje się nam przez całą dobę i są smaczne. Mamy, co potrzeba. A nie przyjechaliśmy tu mieszkać ani zwiedzać, ani wypoczywać, ale startować.