Akademickie Mistrzostwa Świata. Polacy niegościnni w Poznaniu

Aż dziewięć medali - złoty, sześć srebrnych i dwa brązowe - wywalczyły polskie osady podczas zakończonych w Poznaniu Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie.
Sesję niedzielną otworzył finał czwórek mieszanych - konkurencji, która po raz pierwszy znalazła się w programie AMŚ. Polska osada w składzie Marta Wieliczko, Maciej Zawojski, Szymon Pośnik, Katarzyna Wełna wywalczyła srebrny medal, choć prowadziła przez większość dystansu i wydawało się, że nic nie odbierze jej zwycięstwa. Świetnym finiszem popisali się jednak Czesi i to oni wywalczyli pierwsze złoto. Po brąz sięgnęli Francuzi.

Akademickim Mistrzem Świata w jedynce wagi lekkiej mężczyzn został Włoch Federico Gherzi. Srebro zdobył mistrz Letniej Uniwersjady z 2015 roku, reprezentant Polski Jerzy Kowalski, który zaciekle gonił Włocha, ale ostatecznie przegrał z nim o mniej niż długość łodzi. Brązowy medal zawisnął na szyi Węgra Daniela Matyasovszkiego.

Niestety, sztuka obrony tytułu mistrzowskiego w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet nie powiodła się Martynie Mikołajczak i Monice Kowalskiej. Polki zawzięcie walczyły o medal, ale ostatecznie zajęły czwartą lokatę. Zwyciężyły Włoszki Federica Cesarini i Valentina Rodini. Drugie były Rosjanki, a trzecie Niemki.

Niezwykle emocjonujący przebieg miał finał czwórki wagi lekkiej mężczyzn, podczas którego do finiszowych metrów polska osada odpierała ataki rywali. Remigiusz Biernacki, Dawid Kamiński, Łukasz Stasiewicz i Rafał Nalewalski byli jednak dziś nie do pokonania i zostali Akademickimi Mistrzami Świata. Srebro przypadło Włochom, a brąz Francuzom. W finale dwójek mężczyzn najlepsi okazali się olimpijczycy z Rio de Janeiro, Czesi Jakub Podrazil i Lukas Helesic. Srebrny medal wywalczyli Nowozelandczycy Corey McCaffrey i Loius van Velthooven. Brązowe krążki zdobyli Australijczycy Angus Moore i Nathan Bowden. Polacy Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski zajęli piątą lokatę.

W dwójce kobiet zacięty bój o tytuł mistrzowski stoczyły Polki i Włoszki. Na 200 m przed metą Ludovica Serafini i Carmela Pappalardo odpłynęły Annie i Marii Wierzbowskim i to one zostały Akademickimi Mistrzyniami Świata. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyły Brytyjki Anastasia Chitty i Samantha Courty. Złoty medal w czwórce mężczyzn wywalczyli Brytyjczycy przed Włochami. Brązowy medal zdobyła polska osada w składzie Patryk Przekopski, Michał Szpakowski, Robert Fuchs, Mateusz Wilangowski. W rywalizacji czwórek kobiet bezkonkurencyjne były Niemki.

Akademicką Mistrzynią Świata w jedynce kobiet została Niemka Julia Leiding, która wyprzedziła Austriaczkę Lisę Farthofer i Irlandkę Monikę Dukarską. Krystyna Lemańczyk zajęła piątą lokatę. Finał jedynki mężczyzn wygrał brązowy medalista tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Świata, Czech Michal Plocek. Kolejny medal do dorobku Polaków dorzucił Dominik Czaja, sięgając po srebro. Brązowy krążek Akademickich Mistrzostw Świata wywalczył Maximilian Fraenkel.

Rywalizacja o medale w dwójce podwójnej kobiet zakończyła się zwycięstwem Czeszek Lenki Antosovej i Kristyny Fleissnerovej. Srebro zdobyły Polki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Zillmann. Z brązowego krążka AMŚ mogły cieszyć się Holenderki Rosa Bas i Roos De Jong. W dwójce podwójnej mężczyzn Akademickimi Mistrzami Świata zostali Niemcy Timo Piontek i Stephan Krueger. Na drugim miejscu uplasowali się Polacy Dawid Grabowski i Adam Wicenciak. Trzecią pozycję zajęli Czesi Adam Sterbak i Matyas Klang.

W ostatnim finale Akademickich Mistrzostw Świata - ósemce mężczyzn złoty medal zdobyła osada Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajęli Francuzi. Brązowe medale wywalczyli Polacy - Olaf Malinowski, Jan Janasik, Jakub Jankowski, Marcin Sobieraj, Damian Krawitkowski, Filip Leszczyński, Adrian Pawłowski, Łukasz Krajewski, Mariusz Kozioł.

Kolejna, 15. edycja Akademickich Mistrzostw Świata odbędzie się w 2018 roku w argentyńskim Mar del Plata.

Więcej o: