Rio 2016. Marta Walczykiewicz wicemistrzynią olimpijską! Wspaniała walka

Jest pierwszy medal olimpijski dla Wielkopolski na igrzyskach w Rio de Janeiro! Zażarta, czterdziestosekundowa walka kajakarek na dystansie 200 metrów skończyła się srebrnym medalem dla Marty Walczykiewicz z KTW Kalisz


Marta Walczykiewicz trafiła do finału po dobrych wyścigach w eliminacjach i półfinale. Jak mówiła, cieszyło ją to, że w tamtych kwalifikacjach nie trafiła na żadną z wielkich faworytek. Na dodatek w finale miała płynąć ze środkowego toru, co bardzo jej odpowiadało.

Obok miała główną rywalkę i faworytkę, Nowozelandkę Lisę Carrington. Miała z nią stoczyć bój o medale. Poza nimi w finale płynęły także: Inna Klinowa z Kazachstanu, Szwedka Linne Stensils, Francuzka Sarah Guyot, Inna Osypenko-Rodomska z Azerbejdżanu, Hiszpanka Teresa Portela Rivas oraz Słowenka Spela Ponomarenko-Janić.

Marta Walczykiewicz szła przez pierwsze sto metrów równo z Lisą Carrington i Azerką Inną Osipenko-Rodomska. Walka była zażarta, dopiero przed metą Nowozelandka wyszła na czoło. Wygrała z przewagą niespełna pół sekundy nad Polką. Azerka na trzeciej pozycji straciła 0,12 s.

Wielkopolska na igrzyskach - historyczne medale i nadzieje w Rio