Hokejowa I liga i juniorskie mistrzostwa świata w Poznaniu?

Zespół Hokeja Poznań wygrał rywalizację w sezonie zasadniczym i dziś rozpocznie walkę w play-off grupy północnej II ligi. Rozwój hokeja na lodzie mogą przyspieszyć przyszłoroczne juniorskie mistrzostwa świata.
Zadaszony obiekt przy ul. Żelazka był w lutym areną międzynarodowego turnieju dla reprezentacji do lat 18. Przyjechali Węgrzy, Ukraińcy i Austriacy. Grała także Polska. Impreza była udana, ale pokazała też ograniczone możliwości poznańskiego lodowiska. Trener młodzieżowej reprezentacji Polski Jarosław Morawiecki mówił, że przydałyby się nowe, większe szatnie, bo obecne są zbyt małe, by myśleć o zorganizowaniu poważniejszego turnieju.

Trzeba byłoby też powiększyć widownię - z obecnych trzystu miejsc do pięciuset, sześciuset. Obiekt można rozbudować w kierunku parku Jana Pawła II. Z powiększoną halą Poznań mógłby myśleć o organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata hokeistów do lat 18. - Propozycję zorganizowania w Poznaniu tych mistrzostw dostaliśmy od PZHL. Na razie trudno jednak powiedzieć, czy nasze lodowisko będzie spełniało wymagania - mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Jeszcze wcześniej, bo już za kilka tygodni, klub Hokej Poznań może stanąć przed problemem: co zrobić z awansem do I ligi. Stworzony przed tym sezonem zespół wygrał dziesięć z dwunastu meczów sezonu zasadniczego w grupie północnej II ligi i przystąpi do fazy play-off z pierwszego miejsca. W sobotę o godz. 19 (wstęp na lodowisko im. Witalisa Ludwiczaka jest darmowy) hokeiści stoczą pierwszy pojedynek półfinałowy z zespołem BKS Bydgoszcz. W obu dotychczasowych meczach gromili BKS - 15:0 i 15:1. - Rywale zatrudnili jednak nowego trenera, wzięli kilku zawodników i zakwalifikowali się do play-off, więc czekają nas trudniejsze mecze - uważa Jacek Kijewski, prezes Hokeja Poznań, który dodaje, że wygranie ligi i wywalczenie awansu wcale nie będzie jeszcze oznaczało I ligi dla Poznania. Klub musiałby zwiększyć budżet i liczyć na rozbudowę lodowiska.

Miasto pomaga w odtworzeniu hokeja na lodzie w Poznaniu, ale jeszcze nie wiadomo, czy zdecyduje się na tę inwestycję.