Puchar Polski siatkarek w Kaliszu, czyli wesele, na którym bawią się już inni

Chemik Police, Muszynianka Muszyna, Atom Trefl Sopot i Budowlani Łódź zagrają w weekend w turnieju finałowym Pucharu Polski siatkarek w Kaliszu. Choć impreza gości w Wielkopolsce, nikogo z naszego regionu w nim nie zobaczymy. To standard od lat.
Czasy, w których wielkopolska siatkówka miała coś do powiedzenia w walce o trofea, dawno minęły. Po ostatnie mistrzostwo kraju musimy się cofnąć do 2007 roku, gdy triumfował zespół Winiary Kalisz. Po jakikolwiek medal - do roku 2009 i brązowego krążka PTPS Piła (wówczas pod nazwą Farmutil). Ostatni sukces w Pucharze Polski to triumf pilanek w 2008 roku, zresztą w wewnętrznym wielkopolskim finale z kaliszankami.

Potem, nawet gdy turnieje finałowe odbywały się w Poznaniu (2010 r.) czy w Pile (2013 r.), brakowało choćby jednego przedstawiciela Wielkopolski. Któż jednak miałby to być? Siatkówka w Kaliszu czy Poznaniu - niegdyś licząca się w kraju - na tym poziomie już nie funkcjonuje. Pilanki walczą w ekstraklasie o miejsca 5-8, a w tegorocznych rozgrywkach Pucharu Polski odpadły już na etapie 1/8 finału z zespołem Legionovii Legionowo, który w ogóle do rozgrywki finałowej się nie zakwalifikował.

Dla Wielkopolski, która wystawiała niegdyś w ekstraklasie po trzy ekipy, a mistrzostwa kraju czy Puchar Polski wygrywała dubletem, dzisiaj tego typu finały to wesele, na którym bawią się inni.

To dlatego tyle emocji wzbudził system dystrybucji biletów na finałowy turniej w Kaliszu, w którym pierwszeństwo mieli mieszkańcy miasta organizującego turniej. Kibice startujących ekip - Chemika Police, Muszynianki Muszyna, Atomu Trefla Sopot i Budowlanych Łódź - musieli poczekać na swoją kolej. To jednak procedura, która w Pucharze Polski była już stosowana. Kiedyś organizowano go w miejscowościach pozbawionych na co dzień siatkówki właśnie po to, by ją tam popularyzować: w Wolsztynie, Pionkach, Płocku, Cieszynie, Chojnicach, Tarnobrzegu, Trzebnicy, a nawet Gostyniu (1989 r.). Kto mógł przypuszczać, że teraz do grona takich ośrodków dołączy zasłużony dla kobiecej siatkówki Kalisz...

Program turnieju:
sobota - półfinały:
godz. 14.45Chemik Police - Budowlani Łódź
godz. 18Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna - PGE Atom Trefl Sopot
niedziela:
godz. 14.45finał