Poznań gości arcymistrzów i mistrzów. Ruszają mistrzostwa Polski w szachach

Ośmiu arcymistrzów międzynarodowych i pięć arcymistrzyń weźmie udział w rozpoczynających się we wtorek w poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym mistrzostwach Polski w szachach. Pierwsze gry o punkty - w środę
We wtorek nastąpi uroczyste otwarcie mistrzostw Polski, które po raz pierwszy zostały rozegrane 90 lat temu. W 1926 roku ów pierwszy tytuł zdobył Dawid Przepiórka - jeden z najwybitniejszych szachistów przedwojennych, złoty medalistka olimpiady szachowej, zawodnik znanej grupy polskich szachistów pochodzenia żydowskiego, którzy święcili przed wojną triumfy. Zamordowany został tak jak Janusz Kusociński - wiosną 1940 roku w Palmirach. Tuż przed śmiercią wygłosił jeszcze w więzieniu wykład na temat rozgrywki końcówki król i pion przeciw królowi.

Poznań po raz pierwszy organizował mistrzostwa Polski w szachach w 1949 roku. Zwyciężył wówczas hrabia Kazimierz Plater. Zawody w Poznaniu odbywały się również w latach 1962 (wygrał Witold Balcerowski), 1971, 1975 (dwa razy triumfował poznański arcymistrz Włodzimierz Schmidt), 1984 (wygrał Aleksander Sznapik) oraz 2005 roku (wygrał Radosław Wojtaszek) i wreszcie rok temu, gdy zwyciężył Grzegorz Gajewski ze Skierniewic, zawodnik klubu Hetman Katowice.

Będzie on broniłtytułu w tym roku. Poza nim do szachownic zasiądzie wielu arcymistrzów: Radosław Wojtaszek, Dariusz Świercz, Kacper Piorun, Jan Krzysztof Duda, Mateusz Bartel, Jacek Tomczak i Kamil Dragun. Wśród kobiet arcymistrzyniami są: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska, Joanna Majdan-Gajewska oraz Klaudia Kulon. Wszyscy ci zawodnicy wystartują w Poznaniu.

Turniej rozgrywany będzie w budynkach Uniwersytetu Ekonomicznego, a partie można śledzić w internecie z komentarzem arcymistrza Marcina Tazbira. Transmisja na www.mp2016.pl.

We wtorek o godz. 15 odbędzie się uroczyste otwarcie i Gala Hetmanów. Po południu natromiast - nieoficjalne mistrzostwa Polski w szachach superbłyskawicznych oraz symultana dla zaproszonych gości.