Poznań uhonorował najlepszych sportowców oraz najlepsze kluby w 2015 roku

Miasto Poznań uhonorowało najlepszych sportowców, którzy w mijającym roku wywalczyli kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro oraz trenerów i prezesów klubów sportowych, które w swoich dyscyplinach sięgnęły po mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski.
Niespełna osiem miesięcy przed rozpoczęciem 31. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro minima kwalifikacyjne wypełniło siedmioro poznańskich sportowców. To kajakarka Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań), kanadyjkarze Tomasz Kaczor (Warta Poznań) i Marcin Grzybowski (Posnania), wioślarz Wiktor Chabel (Tryton Poznań), pływak Kacper Majchrzak (Warta Poznań) oraz maratończycy Monika Stefanowicz i Henryk Szost (oboje Grunwald Poznań).

Nie jest ich zbyt wielu, choć nie we wszystkich dyscyplinach zakończono już kwalifikacje olimpijskie. Te są chociażby jeszcze przed lekkoatletami. Poznański magistrat liczy jednak na to, że podobnie jak cztery lata temu na igrzyskach olimpijskich w Londynie, w Brazylii też uda się wywalczyć medal. Przed czterema laty brąz zdobyła wioślarka Julia Michalska-Płotkowiak w parze z Magdaleną Fularczyk. Zawodniczka Trytona Poznań zakończyła już jednak karierę sportową. - Liczę, że tym razem zdobędziemy przynajmniej jeden medal w kajakarstwie. Gdy rozmawiam z trenerami obiecują, że tak będzie - przyznaje wiceprezydent Poznania, Arkadiusz Stasica.

W środę Stasica i dyrektor Wydziału Sportu magistratu dr Ewę Bąk uhonorowali poznańskich sportowców. - W ramach gratulacji otrzymali od nas upominki, które sami sobie wybrali - wyjaśnił wiceprezydent Stasica. - Nie ma się czego wstydzić, to są upominki o wartości kilku tysięcy złotych, tj. sprzęt sportowy, ale także telewizory i kamery. Pozwoliliśmy im dokonać wyboru, bo sami najlepiej wiedzą, czego w życiu sportowca najbardziej potrzebują - dodał.

W poznańskim magistracie wyróżnione zostały także kluby sportowe, które w mijającym roku wywalczyły tytuły mistrza lub wicemistrza Polski. Uhonorowano hokeistów Grunwaldu Poznań i AZS Politechniki Poznańskiej, a także rugbystki Black Roses Posnania Poznań i piłkarzy wodnych Waterpolo Poznań. Piłkarze Lecha Poznań, którzy również wywalczyli mistrzostwo Polski, zostali uhonorowani już wcześniej, tuż po zakończeniu sezonu.

Mimo sukcesu Kolejorza w porównaniu do lat poprzednich ten rok nie obfitował w wiele osiągnięć poznańskich klubów. - Oczywiście, że zawsze chciałoby się więcej, ale musimy pamiętać o tym, że w Poznaniu nie jesteśmy w stanie rozwinąć wszystkich dyscyplin. Musimy skupić się na tych, które mają w naszym mieście tradycje i zaplecze - uważa wiceprezydent Stasica. - To wioślarstwo, kajakarstwo z racji posiadanego zaplecza w postaci toru regatowego Malta, do tego dochodzi świetnie rozwijające się waterpolo, oprócz tego jeszcze lekkoatletyka i hokej na trawie, w którym jesteśmy potegą. W koszykówce, czy siatkówce nie mamy takich sukcesów, ale może z czasem dołączymy do tych najlepszych - dodaje wiceprezydent Poznania.