Rekordowy rok triathlonu w Polsce. "Triathlon to styl życia"

- W tym sezonie udowodniliśmy, że w Polsce można zorganizować zawody na najwyższym światowym poziomie - uważa Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i współorganizator zakończonego właśnie cyklu zawodów triathlonowych Enea Tri Tour.
W ramach Enea Tri Tour 2015 zorganizowano dziewięć imprez triathlonowych w kraju. Sezon rozpoczął się w ostatni weekend maja w Sierakowie, a zakończył w Przechlewie, na początku września. Zdecydowanie największe były jednak zawody, które odbyły się pod koniec lipca w Poznaniu.

Enea Challenge Poznań był główną imprezą sezonu. Zgromadził 3110 zawodników, co było rekordem frekwencji całego cyklu. "Podczas rywalizacji w stolicy Wielkopolski wystartowali reprezentanci 29 krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co również stanowi swoisty rekord, jeżeli chodzi o polski triathlon" - podkreślają organizatorzy.

Światowa elita w Poznaniu

- W tym sezonie udowodniliśmy, że w Polsce można zorganizować zawody na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory w naszym kraju mogliśmy tylko marzyć o tym, aby wystartowali u nas zawodnicy ze światowej elity. Tymczasem w tym roku na starcie Enea Challenge Poznań stanęli tacy zawodnicy jak Jodie Swallow, Diana Riesler, Bart Aernouts, James Cunnama, Giulio Molinari czy Chris McCormack. To pokazuje, jaką renomę w światowym triathlonie zyskuje nasza impreza - mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i współorganizator Enea Tri Tour. - Co najważniejsze wszyscy zawodnicy, którzy przyjechali do stolicy Wielkopolski, byli w najwyższej formie, a efektem tego jest najlepszy czas, jaki kiedykolwiek osiągnięto w historii polskich zawodów triathlonowych na dystansie średnim. Mam nadzieję, że przyszłoroczny cykl będzie przynajmniej równie emocjonujący jak tegoroczny - dodaje.

Wszystkie tegoroczne zawody Enea Tri Tour ukończyło blisko sto tysięcy zawodników. Pokonali łącznie 584 400 kilometrów. "Gdyby tegoroczni zawodnicy stworzyli sztafetę, to mogliby aż 14,5 raza okrążyć kulę ziemską. Ten wynik pokazuje, jak dynamicznie rozwija się triathlon w Polsce" - czytamy w komunikacie, który podsumowuje tegoroczną edycję imprez triathlonowych.

Adam rekordzista

Za nami jest już uroczysta gala, podczas której nagrodzono najlepsze triathlonistki i triathlonistów Enea Tri Tour. Na najbardziej popularnym dystansie, tzw. połówce Iron Mana (do pokonania jest 1,9 tys. w wodzie, 90 km na rowerze oraz 21,1 km biegiem) najlepsi byli Daniela Kamińska i Kacper Adam. Na dystansie krótszym (trzeba przepłynąć 950 m, przejechać na rowerze 45 km i przebiec 10,55 km) zwyciężyli Joanna Sołtysiak i Christopher Pietruczuk. Ponadto organizatorzy wyróżnili poznaniankę Martynę Chlebosz, która startowała zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, i zgromadziła najwięcej punktów wśród kobiet.

Ponadto Kacper Adam jako pierwszy triathlonista w Polsce "złamał" barierę czterech godzin na długim dystansie - w Sierakowie osiągnął czas 3:57:45. - Już rok temu po wygranej w Sierakowie zapowiadałem, że będę chciał "złamać" barierę czterech godzin. Wtedy jeszcze nie miałem takiego doświadczenia i nie byłem w takiej formie. W tym roku odpowiednie przygotowanie pozwoliło mi osiągnąć wynik, jakiego w Polsce jeszcze nikt nie osiągnął, a do tego zdobyć tytuł mistrza kraju - mówił wówczas w rozmowie z "Wyborczą" Kacper Adam.

Wśród zwycięzców cyklu jest też Alek Dylewski, który wylosował nagrodę główną dla uczestników - samochód Volvo V40 Cross Country. Co ciekawe, szczęśliwiec startował na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu) podczas zawodów w Poznaniu, w dniu swoich urodzin. Nagrodę odbierze w grudniu.

Triathlon to styl życia

Zawody triathlonowe to nie tylko sportowcy, ale także kibice, którzy wspierali uczestników w ich wysiłku. W sumie zawodniczki i zawodnicy mogli liczyć na doping 40 tysięcy osób. - Triathlon w Polsce stał się stylem życia. Ta dyscyplina jak żadna inna uczy organizacji, systematyczności, cierpliwości oraz wytrwałości. Te cechy pozwalają na zwiększenie efektywności nie tylko treningu, przydają się w codziennym życiu. W tym roku postawiliśmy na szeroką popularyzację tego sportu, angażując wszystkich - zawodników i ich rodziny, kibiców do aktywnego spędzania czasu. Triathlon to sport dla każdego - uważa Grzegorz Kinelski z firmy Enea.