Liga Mistrzów. Olympique Lyon nie dał szans Medykowi Konin [ZDJĘCIA]

08.10.2015 , aktualizacja: 08.10.2015 17:53
A A A
Medyk Konin - Olympique Lyon 0:6 w Lidze Mistrzyń

Medyk Konin - Olympique Lyon 0:6 w Lidze Mistrzyń (HANIA URBANIAK)

Piłkarki Medyka Konin bez szans w rywalizacji z gigantem kobiecej piłki Olympique Lyon. Mistrzynie Polski przegrały z Francuzkami 0:6, ale nie oddały meczu bez walki.
Piłkarkom Medyka Konin przyszło zmierzyć się z najlepszym żeńskim zespołem w historii. Olympique Lyon to dwukrotny triumfator Ligi Mistrzyń, czterokrotny finalista tych rozgrywek, ale także trzynastokrotny mistrz Francji i siedmiokrotny zdobywca krajowego pucharu. Rywalizacja z przeciwnikiem takiego kalibru przyciągnęła jednak na stadion w Koninie tylko nieco ponad tysiąc kibiców. Przed rokiem gdy Medyk mierzył się z Glasgow City (i wygrał 2:0) trybuny były wypełnione do ostatniego miejsca.

Trener mistrzyń Polski Roman Jaszczak robił wszystko, by zmotywować swoje zawodniczki. Na odprawie przed meczem puścił im mecz hokeja na lodzie z igrzysk olimpijskich w Lake Placid w 1980 roku, gdy reprezentacja USA złożona z amatorskich zawodników niespodziewanie pokonała silną reprezentacją Rosji.

W meczu Ligi Mistrzyń w Koninie niespodzianki jednak nie było. Zaraz po pierwszym gwizdku Francuzki wyprowadziły pierwszy atak, który zakończył się strzałem Szwedki Lotty Schelin, jednak piłka trafiła w słupek. Mistrzynie Polski broniły się niemal całym zespołem, ale robiły to mądrze. W 14. minucie po uderzeniu Camile Abily z linii bramkowej piłkę głową wybiła stoperka Medyka Radosława Sławczewa.

Mur obronny koninianek skruszyła dopiero w 19 minucie Norweżka Ada Hegerberg, która wykorzystała idealne podanie Eugenie Le Sommer i wyprowadziła Olympique na prowadzenie. Dość niespodziewanie Polki miały okazję do wyrównania. Strzał z dystansu Katarzyny Daleszczyk z najwyższym trudem obroniła jednak bramkarka Olympique Meline Gerard.

W pierwszej połowie przyjezdne zdobyły jeszcze dwie bramki. W 35. minucie na 2:0 podwyższyła Le Sommer, która mocnym strzałem wykończyła trójkową akcję przyjezdnych. Dwie minuty później Le Sommer podawała, a Hegerberg strzeliła swojego drugiego gola.

W drugiej połowie Francuzki nieco spuściły z tonu i pozwoliły na dużo więcej koniniankom. Kilkukrotnie podopieczne Romana Jaszczaka przedarły się pod pole karne Francuzek, ale stać było je tylko na wywalczenie czterech rzutów rożnych. Chociaż trzeba zaznaczyć, że przynajmniej jedną okazję powinna wykorzystać Agata Tarczyńska, jednak jej strzał tuż przy słupku obroniła bramkarka. Przy odrobinie szczęścia koninianki mogły wpisać się na listę strzelców, a to już byłaby sensacja, bo Olympique w tym sezonie jeszcze nie stracił gola!

Francuzki trochę tym faktem poirytowane znów podkręciły tempo w końcówce. W 73 min. strzał Schelin obroniła Anna Szymańska, ale przy dobitce Pauline Bremer była bez szans, bo piłka odbiła się jeszcze od pleców Sławczewej. W 81 min. Louise Necib wrzuciła piłkę w pole karne z prawej strony, najwyżej wyskoczyła zamykająca akcję Bremer i nie dała Szymańskiej szans na obronę. Dwie minuty później Olympique wykonywał kolejny rzut rożny. Znów dośrodkowywała Necib, ale tym razem piłkę głową do bramki skierowała najwyższa na boisku (185 cm) kapitan zespołu z Francji, Wendie Renard.

Porażka z takim przeciwnikiem wstydu mistrzyniom Polski oczywiście nie przynosi, ale rozstrzyga rywalizację. Rewanżowe spotkanie, za tydzień w Lyonie, będzie już tylko formalnością. Przed czterema laty, gdy ówczesny mistrz kraju Unia Racibórz przegrała w 1/16 Ligi Mistrzyń z VfL Wolfsburg, Niemki wówczas wygrały całe rozgrywki. Wszystko wskazuje na to, że historia się powtórzy.

MEDYK KONIN - OLYMPIQUE LYON 0:6 (0:3)

BRAMKI:
0:1 Hegerberg (19), 0:2 Le Sommer (35), 0:3 Hegerberg (37), 0:4 Bremer (73), 0:5 Bremer (81), 0:6 Renard (83)

MEDYK: Szymańska - Grad, Slavcheva, Nikolić, Ficzay (62. Dudek) - Sikora, Daleszczyk, Balcerzak, Chudzik - Gawrońska (80. Pakulska), Tarczyńska (90. Zawiślak)

LYON: Gerard - M'Bock Bathy (65. Petit), Kumagai, Renard, Majri (77. Garbinho) - Abily, Le Sommer (65. Kaci), Necib - Bremer, Schelin, Hegerberg