ME siatkarek. Wiele wielkopolskich siatkarek w drużynie Polski. Nowa twarz - Kamila Ganszczyk

24-letnia środkowa Kamila Ganszczyk ma szansę zadebiutować na Mistrzostwach Europy siatkarek, które ruszają w Apeldoorn w Holandii. Siatkarka ta pochodzi z Kościana. Obok niej mamy trzy inne reprezentantki rodem z Wielkopolski
Kamila Ganszczyk znalazła się po raz pierwszy w kadrze reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które rozpoczynają się w Holandii. Polki rozpoczną je sobotnim meczem z Włoszkami, następnie zagrają w grupie jeszcze z Holenderkami i Słowenkami. 24-letnia środkowa rodem z Kościana jest dzisiaj zawodniczką Tauron Dąbrowa Górnicza. Powinna znaleźć się w tym meczu jako zmienniczka Sylwii Pyci i Agnieszki Bednarek-Kaszy.

Kamila Ganszczyk rozpoczynała grę w siatkówkę jako zawodniczka UKŻPS Kościan, stamtąd trafiła do Zawiszy Sulechów, następnie KSZO Ostrowiec i wreszcie w tym roku do Tauron Dąbrowy Górniczej, jednej z najsilniejszych ekip polskiej ekstraklasy. Świeżo upieczona reprezentantka Polski ma 191 cm wzrostu i trzy metry (bez jednego centymetra) zasięgu w ataku. Jest na pewno jedną z najciekawszych postaci, jakie powołał do kadry na Mistrzostwa Europy selekcjoner Jacek Nawrocki.

Poza nią mamy jeszcze w kadrze trzy siatkarki, które pochodzą z Wielkopolski. To polska libero Paulina Maj-Erwardt, która pochodzi ze Złotowa i w tamtejszej Sparcie rozpoczynała swą karierę, zanim przez SMS Sosnowiec wylądowała w Stali Bielsko-Biała. To zawodniczka bardzo doświadczona, uczestniczka Mistrzostw Europy i świata, brązowa medalistka kontynentalnych mistrzostw z 2009 roku z Łodzi. W latach 2008-2010 grała także w wielkopolskim klubie PTPS Piła (wtedy nosił nazwę Farmutil). Dzisiaj gra w Chemiku Police, ale mieszka pod Obornikami w Wielkopolsce.

Także Agnieszka Bednarek-Kasza, etatowa polska środkowa, jest siatkarką pochodzącą ze Sparty Złotów i także z niej trafiła do SMS w tym samym czasie co Paulina Maj. Agnieszka Bednarek przez lata grała w Pile, dzisiaj jest również zawodniczką Chemika Police.

Z kolei Klaudia Kaczorowska pochodzi z wielkopolskiej Trzcianki i do 2003 roku grała w tutejszym MKS MDK Trzcianka, a następnie - przez wiele, wiele lat w PTPS Piła, z którym zdobyła nawet srebrny medal mistrzostw Polski. Od trzech lat jest siatkarką Atomu Trefla Sopot i w jego barwach sięgnął po mistrzostwo Polski w 2013 roku.

Poza tymi siatkarkami mamy jeszcze Katarzynę Skowrońską-Dolatę, która pochodzi z Warszawy, dzisiaj jest zawodniczką Impelu Wrocław, ale z Poznaniem jest związana rodzinnie. Wybrała je jako swoje miasto, tutaj ma dom i mieszka. To dwukrotna mistrzyni Europy z 2003 i 2005 roku, żadna inna polska siatkarka, spośród uczestniczek Mistrzostw Europy w Holandii nie ma takiego dorobku. Katarzyna Skowrońska-Dolata była przed laty siatkarką AZS AWF Poznań i PTPS Piła, a po zakończeniu kariery będzie poznanianką z wyboru, jak zdecydowała.

W wielkopolskich klubach grały także inne reprezentantki Polski na tegoroczne Mistrzostwa Europy. Anna Werblińska reprezentowała barwy Winiar Kalisz (2005-2008), Izabela Bełcik grała w PTPS Piła (2004-2006), Sylwia Pycia była zawodniczką AZS AWF Poznań (2004-2006), a Izabela Kowalińska, niegdyś Żebrowska reprezentowała zarówno AZS AWF Poznań (2003-2005), jak i Winiary Kalisz (2005-2008).

Polki rozpoczną walkę na Mistrzostwach Europy meczami grupowymi w Apeldoorn - z Włochami (sobota, godz. 18.30), następnie z Holandią (niedziela, godz. 15.30) i Słowenią (poniedziałek, godz. 17). Zwycięzca grupy awansuje do ćwierćfinału bezpośrednio, zespoły z miejsc drugiego i trzeciego zagrają baraż. Czwarta ekipa odpada. Druga faza rywalizacji - w Rotterdamie.