Powiat Poznański Open 2015. Czeszka Petra Cetkovska wygrała na kortach w Sobocie

Triumfatorki turnieju Powiat Poznański Open

Triumfatorki turnieju Powiat Poznański Open (Powiat Poznański Open)

Czeszka Petra Cetkovska triumfatorką drugiej edycji Powiat Poznański Open. W finale 30-letnia Czeszka pokonała 18-letnią Łotyszkę Elenę Ostapenko 3:6, 7:5, 6:2. Zwyciężczyni otrzymała 115 punktów do rankingu WTA oraz czek na 11 400 tysięcy dolarów. Dzięki wygranej awansuje w światowym rankingu w okolice 165. miejsca (awans o ok. 60 miejsc).
Mecz nie lepiej rozpoczął się dla Ostapenko. Młoda Łotyszka w pierwszym gemie popełniła aż cztery podwójne błędy serwisowe. Nic dziwnego, że przegrała gem otwarcia. Zwyciężczyni ubiegłorocznego juniorskiego Wimbledonu szybko jednak opanowała nerwy i wyszła na prowadzenie 4:2. Doskonale rozprowadzała Czeszkę po korcie, często grając kończący backhand po linii. Największy problem miała przy własnym serwisie. Pierwsze podanie słabo funkcjonowało, a przy drugim Cetkovska często mocno odpowiadała i zdobywała punkty. Ostatecznie tenisistka z Rygi, po 43 minutach i za czwartą okazją wygrała seta.

Drugiego seta pewniej zaczęła Ostapenko, która prowadziła już 3:1. Później gra się wyrównała. Łotyszka cały czas starała się być agresywną na korcie, ale oddała rywalce mnóstwo punktów po niewymuszonych błędach.

W trzecim, decydującym secie doświadczenie byłej 25.rakiety świata było już widoczne. Wprawdzie Ostapenko prowadziła 2:1, ale w kolejnych gemach Cetkovska solidnością i dokładnością uderzeń wypunktowała rywalkę.

-To był mój najgorszy mecz w turnieju, a może i w sezonie - powiedziała zawiedziona Ostapenko.

- Bardzo się cieszę z wgranej w Sobocie, bo wracam do tenisa po dłuższej przerwie, którą wymusiła kontuzja. Dziękuję organizatorom, sponsorom, mojemu trenerowi oraz kibicom za wsparcie. Szczególne podziękowania dla Barnaby Perka, który codziennie dbał o to, żebym była dobrze przygotowana do kolejnego spotkania - mówiła uśmiechnięta i wzruszona Cetkovska.

Starosta poznański Jan Grabkowski wraz z Tomaszem Nowickim - prezesem CT Sobota i firmy POZ-BRUK poinformowali, że w przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja Powiat Poznański Open, z przynajmniej taką samą pulą nagród jak w tym roku.