Sport.pl

Sportowe plany Poznania. Hala na Golęcinie, remont Areny, większy półmaraton

Wiceprezydent Jakub Jędrzejewski woli zrobić porządną renowację Areny zamiast budować od zera nową halę. Władze Poznania myślą za to o budowie hali lekkoatletycznej na Golęcinie. Na razie przeznaczyły milion złotych na projekt.
Aż 20 mln zł Poznań wyda w tym roku na różne inwestycje związane z obiektami sportowymi. Najwięcej, bo blisko 7,2 mln zł, pójdzie na "Sportowy Golaj", czyli renowację stadionu piłkarsko-żużlowego na Golęcinie. To projekt, który przez dwa lata z rzędu wskazali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

Z kolei 4,7 mln zł wydamy na renowację Areny. - To m.in. remont szatni, oświetlenia - precyzuje Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Wiceprezydent Jakub Jędrzejewski przyznaje, że to tylko dostosowanie Areny do obecnych wymogów.

Nie ma pieniędzy na wielką halę

Czy Poznań w przyszłości powiększy Arenę, czy zbuduje zupełnie nową halę? Jędrzejewski: - Dziś nie mamy pieniędzy na halę powyżej 10 tys. Skłaniam się ku temu, żeby zrobić gruntowną modernizację Areny, zwłaszcza że frekwencja na rozgrywkach ligowych nie jest najwyższa. To i tak byłyby środki rzędu 80 mln zł.

Milion złotych miasto chce wydać na koncepcję i projekt hali lekkoatletycznej na Golęcinie. Miałaby powstać pod trybunami stadionu lekkoatletycznego przy prostej start-meta - dzięki temu miałaby ok. 100 m długości.

Miasto poza inwestycjami będzie też dofinansowywać bieżące zajęcia i wydarzenia sportowe. Dyrektor wydziału sportu Ewa Bąk: - Główne zadanie to sport dzieci i młodzieży. Robimy to od lat i przynosi to efekty.

W tym roku 4,5 mln zł dostanie kilkadziesiąt klubów na prowadzenie zajęć dla młodych sportowców w ramach tzw. młodzieżowych centrów sportu. To w sumie 45 różnych dyscyplin. Na zajęcia sportowo-rekreacyjne poza klubami, m.in. naukę jazdy na nartach i na łyżwach, będzie milion złotych. Podobną kwotę miasto przeznaczy na lekcje pływania w klasach II-III w podstawówkach.

Niecałe 900 tys. zł będą kosztować bezpłatne zajęcia w programie "Trener osiedlowy". A 280 tys. zł igrzyska młodzieży szkolnej, czyli szkolne mistrzostwa Poznania w różnych dyscyplinach. Zajęcia sportowe będą organizowane także dla niepełnosprawnych - w sumie za 300 tys. zł. Poznańskie kluby ligowe dostaną z budżetu miasta 550 tys. zł na sport zawodowy. Na stypendia i nagrody sportowe miasto przeznaczy 500 tys. zł.

A duże imprezy?

Miasto, jak co roku, dofinansuje też duże imprezy sportowe. Już 14 marca odbędzie się pierwsza duża impreza biegowa - Maniacka Dziesiątka. W kwietniu będzie półmaraton. Szef POSiR zdradził, że urzędnicy poważnie myślą o przeniesieniu w kolejnych latach startu i mety tej imprezy na teren MTP, tak jak w przypadku maratonu. Dzięki temu w półmaratonie mogłoby wystartować nawet 10-12 tys. osób. Nad Maltą tyle się nie zmieści, więc limit wynosi 8,5 tys.

W maju w Poznaniu odbędą się mistrzostwa Europy w wioślarstwie, w lipcu - triathlon. Ten ostatni już pod szyldem Challenge Poznań. Na 13 września zaplanowano drugą edycję kolarskiego Bike Challenge, a na 11 października poznański maraton.

Co ciekawe, w tym roku w Poznaniu odbędą się też (na przełomie marca i kwietnia) mistrzostwa Polski w szachach.

Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze i Google+
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.