Janusz Lüdke nie żyje. Miał 85 lat

Znakomity poznański bokser Janusz Lüdke zmarł w środę w Poznaniu w wieku 85 lat. W najlepszych czasach polskiego boksu zdobywał medale mistrzostw Polski
W większości były to medale srebrne, bowiem wówczas w jego wadze walczył znakomity Henryk Kukier z Lublina - złoty medalista pamiętnych mistrzostw Europy w 1953 roku w Warszawie, brązowy medalista mistrzostw kontynentu z 1955 roku z Berlina Zachodniego, olimpijczyk z Helsinek (1952 r.), Melbourne (1956 r.) i Rzymu (1960 r.). Janusz Lüdke nie mógł sobie dać z nim rady.

- Kiedyś spotkałem go przy jakiejś okazji i zapytałem, jak to jest z tym Henrykiem Kukierem, że tak nie może z nim nigdy wygrać? Może sędziowie... Odrzekł: "ale jacy tam sędziowie! Jestem po prostu słabszy". Bardzo mnie tym ujął - wspomina Jacek Hałasik, dziennikarz Radia Merkury i historyk sportu. Jak dodaje, to było typowe dla pięściarzy tamtej epoki. Wiedzieli dobrze, czy są lepsi od rywala, czy gorsi, czy przegrywają zasłużenie, czy nie.

Janusz Lüdke walczył w Budowlanych Poznań. Jego pogrzeb odbędzie się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu w poniedziałek 23 lutego o godz. 12.

Więcej o: