AZS Poznań świętował 95. urodziny. Na igrzyskach w Rio chce mieć rekordową liczbę reprezentantów

Co najmniej 10 reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro chce mieć AZS Poznań - mówił o tym prezes AZS Poznań Tomasz Szponder podczas gali uświetniającej 95-lecie klubu.
- O ile w Seulu (w 1988 roku) nie mieliśmy żadnego reprezentanta, a w Barcelonie i Atlancie po dwóch, to w Sydney było ich trzech (w tym złoty medal Szymona Ziółkowskiego), w Atenach czterech, a w Pekinie już ośmiu ! - mówił Tomasz Szponder. - Rekord padł w Londynie w 2012 roku, gdzie dziewięciu zawodników z AZS w Poznaniu reprezentowało nasz kraj na igrzyskach. Jak zwykle palma pierwszeństwa należy tu do lekkoatletów - sześciu z nich było w Pekinie, a siedmiu w Londynie - przypomniał prezes AZS i stwierdził, że w 2016 roku na igrzyska do Brazylii poznański klub chce wysłać co najmniej 10 osób.

AZS Poznań został założony 5 listopada 1919 roku, gdy na Uniwersytecie Poznańskim powstał wielosekcyjny klub sportowy. Dziś AZS należy do najmocniejszych klubów w kraju - w podsumowaniu rywalizacji sportowej w 2014 roku zajmuje czwarte miejsce w Polsce. - W minionym 95-leciu Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu wniósł znaczący wkład do rozwoju kultury fizycznej w Polsce. Pozostawił także trwały ślad w życiu Poznania i Wielkopolski - stwierdził w swoim przemówieniu historyk sportu Ryszard Wryk.

Podczas gali, która w sobotę odbyła się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, zasłużeni trenerzy i działacze otrzymali m.in. Brązowe Krzyże Zasługi, przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także srebrne i brązowe Odznaki za Zasługi dla Sportu od ministra sportu oraz medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego.