"Pani Parasolka", Jan Szymański i inni wyróżnieni podczas Poznańskiej Gali Sportu 2015 [ZDJĘCIA]

Czeki na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych otrzymali najlepsi poznańscy sportowcy minionego roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w środowy wieczór w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.
Najwyższe stypendium władze Poznania przyznały Janowi Szymańskiemu. Jeden z najlepszych obecnie panczenistów świata, a od niedawna zawodnik AZS AWF Poznań otrzymał czek na 16,8 tys. zł brutto. Oznacza to, że co miesiąc łyżwiarz szybki będzie dostawał 1,4 tys. zł stypendium. W imieniu Jana Szymańskiego, który przebywa obecnie w Zakopanem i przygotowuje się do łyżwiarskich mistrzostw świata w Heerenveen, nagrodę odebrała jego mama.

Miasto przyznało też stypendia czternastu innym sportowcom. To: Joanna Fiodorow (lekkoatletyka, OŚ AZS Poznań), Dawid Grabowski (wioślarstwo, Posnania), Bogna Jóźwiak (szermierka, OŚ AZS Poznań), Tomasz Kaczor (kajakarstwo, Warta Poznań), Michał Kudła (kajakarstwo, Posnania), Iwona Matkowska i Monika Michalik (obie zapasy w stylu wolnym, Grunwald Poznań), Tadeusz Michalik (zapasy w stylu klasycznym, Sobieski Poznań), Karol Robak (taekwondo olimpijskie, OŚ AZS Poznań), Vincent Słomiński (kajakarstwo, Stomil Poznań), Bartosz Stabno (Posnania, kajakarstwo), Adam Wicenciak (wioślarstwo, KW-04 Poznań), Ewelina Wicherska (boks, PKB Poznań) i Ewelina Wojnarowska (kajakarstwo, Warta Poznań).

W trakcie uroczystości nagrody otrzymały najlepsze kluby w mieście (pierwsze miejsce zajmuje OŚ AZS Poznań, jednocześnie piąty klub w kraju w 2014 roku), najlepsi młodzi sportowcy, a także piętnaścioro Superseniorów Poznańskiego Sportu. To "wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu". Wyróżnienia specjalne trafiły do czworga sportowców, m.in. do Marii Pańczak, tzw. Pani Parasolki, najbardziej charakterystycznej uczestniczki poznańskich maratonów.