Marszałek Marek Woźniak nagrodził czołowych sportowców Wielkopolski. Najlepsi dostali po 8 tys. zł

Po 8 tys. zł dla wicemistrzyń świata Marty Walczykiewicz, Eweliny Wojnarowskiej i Iwony Matkowskiej, nagrody finansowe dla innych medalistów dużych imprez światowych, nagrody za całokształt dla Adeli Dankowskiej, Tadeusza Piguły, Romana Jaszczaka, Władysława Stecyka i Tadeusza Osika - marszałek województwa Marek Woźniak rozdał zaszczyty na podsumowaniu roku 2014.
Obszerne podsumowanie roku 2014 w sporcie województwa wielkopolskiego zawierało informacje o sukcesach sportowców z regionu, wybudowanych obiektach sportowych oraz nagrodach, które wręczono na koniec 2014 roku. Oto szczegóły podsumowania:

Wielkopolska okazała się najlepsza podczas XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2014. Zdaniem marszałka jest to wynikiem systemowego, konsekwentnego wspierania sportu młodzieżowego.

Województwo wielkopolskie zajęło drugie miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji sportu młodzieżowego, zdobywając 16060,56 pkt, co stanowi prawie 10,87% udziału w całym współzawodnictwie. Lepsze okazało się województwo mazowieckie, natomiast kolejne miejsca zajęły województwa śląskie i dolnośląskie.

W ogólnopolskiej klasyfikacji klubów w pierwszej dwudziestce znalazły się cztery kluby z Wielkopolski:

hokej na trawie mężczyzn - 292

Na szkolenie i uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym młodzieży w roku 2014 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 4 mln 130 tys. zł.

W sporcie seniorskim wielkopolscy sportowcy zdobyli w 2014 roku 6 medali mistrzostw świata i Europy w dyscyplinach i konkurencjach olimpijskich, w tym: na mistrzostwach świata - 4 medale (4 srebrne) i na mistrzostwach Europy - 2 medale (1 srebrny, 1 brązowy).

Lech Poznań został wicemistrzem Polski w piłce nożnej, a Medyk Konin - mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Grunwald Poznań wywalczył mistrzostwo kraju w hokeju na trawie. Mistrzostwo Polski Kobiet wywalczyła AZS Politechnika Poznań. Dodajmy jeszcze srebrny medal Waterpolo Poznań.

Reprezentacja Polski Kobiet zdobyła brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Europy, a mężczyźni zajęli na nich czwarte miejsce.

W ramach realizacji "Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Obiektów Sportowych Województwa Wielkopolskiego" oddano do użytku 15 obiektów wybudowanych za sumę ok. 74,3 mln zł, były to: