Jeździeckie zawody CSI. Mistrz świata wiosną na Woli

Cztery gwiazdki i ponad 800 tys. zł w puli nagród - przyszłoroczne zawody CSI na poznańskiej Woli mają znów ściągnąć największe światowe gwiazdy jeździectwa.
Zawody jeździeckie mają swoją klasyfikację liczoną w gwiazdkach. Gwiazdki oznaczają pulę nagród: im ich więcej, tym więcej zarobić mogą uczestniczący w zawodach sportowcy. W tym roku mieliśmy na Woli CSI trzygwiazdkowe, w ubiegłym - czterogwiazdkowe. W przyszłym znów wracamy do czterech gwiazdek. Kiedyś międzynarodowa federacja zezwalała krajom z dawnego bloku wschodniego na organizację imprez jeździeckich o randze czterech gwiazdek, chociaż nie miały one odpowiedniej puli nagród. Od 2006 r. jest to już niemożliwe i by mieć cztery gwiazdki, potrzebne były naprawdę duże pieniądze, których w polskim jeździectwie brakowało.

Tym razem tak nie będzie. Organizatorzy poinformowali, że pula nagród przyszłorocznych zawodów CSI wyniesie wymagane 815 tys. zł. - Gdyby parę lat temu ktoś mnie spytał, czy w Polsce możliwe jest zebranie takich pieniędzy na nagrody w zawodach jeździeckich, powiedziałbym, że to niemożliwe. Tymczasem wszystko zmienił jeden telefon... - mówi organizator CSI na Woli Szymon Tarant.

To był telefon do Romana Roszkiewicza, biznesmena i miłośnika jeździectwa. - Daję pieniądze na tę imprezę, choć nie reklamuję żadnego przedsiębiorstwa ani żadnego produktu. Mam pewien, nazwijmy to, nawis inflacyjny do wydania. Chcę zatem wydać go na dobry cel i jednocześnie zachęcić innych poważnych sponsorów do tego, by wspierali jeździectwo - mówi Roszkiewicz.

Spore pieniądze pozwolą na sprowadzenie gwiazd. Od dwóch lat na Woli startuje Saudyjczyk Abdullah Walled Al Sharbatly, ale organizatorzy negocjują sprowadzenie do Poznania jeszcze poważniejszego nazwiska. - Bardzo prawdopodobne, że wystąpi u nas Holender Jeroen Dubbeldam, złoty medalista olimpijski z Sydney i aktualny mistrz świata w skokach przez przeszkody - mówi Szymon Tarrant.

Przyszłoroczne zawody CSI odbędą się w dniach od 12 do 14 czerwca i będą jednocześnie V Memoriałem Macieja Frankiewicza - zmarłego w 2009 r. wiceprezydenta Poznania i wielkiego miłośnika jeździectwa.

Tymczasem już w najbliższą niedzielę w hali hipodromu Wola odbędą się Halowe Derby Poznania. To zawody łączące w sobie zmagania w skokach przez przeszkody z elementami crossu i WKKW. Impreza rozpocznie się o godz. 8 rano, spodziewany jest udział blisko stu zawodników - amatorów i profesjonalistów - nie tylko z Wielkopolski.