Sport.pl

Krajobraz po srebrze. Unia Leszno zatrzyma swoich żużlowców?

Po srebrnym medalu Enea Ekstraligi dla Fogo Unii Leszno, klub czeka kolejne wyzwanie: zatrzymanie na następny sezon twórców tego sukcesu.
Przed sezonem w Lesznie mówiło się, że celem drużyny jest awans do fazy play-off. Miał w tym pomóc Nicki Pedersen - trzykrotny mistrz świata, który jednak do każdej drużyny swoim nieposkromionym charakterem wnosi pewien ferment. Tak też było na początku sezonu, gdy nie mógł dogadać się z zespołem braci Pawlickich i po jednym ze spotkań szarpał się z ówczesnym menedżerem Pawłem Jąderem.

Sytuację wewnątrz zespołu poukładać zdołał Adam Skórnicki. Wciąż aktywny żużlowiec - i to innego klubu, Startu Gniezno - pojawił się w Unii w roli nowego menedżera. Dokonał rzeczy niemal niemożliwej: zjednoczył drużynę i umiał wkomponować w nią Pedersena. Kto wie, czy nie właśnie temu Unia zawdzięcza tegoroczne srebro.

Zatrzymanie w klubie Skórnickiego, w którym wielu fachowców już dziś widzi przyszłego wielkiego trenera z nawet reprezentacyjnymi możliwościami, powinno być celem działaczy Unii. Wola przedłużenia umowy jest po obu stronach. Jeśli coś może stanąć na przeszkodzie, to tylko... zdrowie Adama Skórnickiego, który po wyleczeniu kontuzji może mieć jeszcze ochotę na kontynuowanie kariery żużlowca.

Ważne kontrakty na przyszły sezon mają Pedersen i Tobiasz Musielak, który w przyszłym sezonie będzie już seniorem. Klub będzie rozmawiał też o nowych umowach z braćmi Pawlickimi i Grzegorzem Zengotą. Negocjacje z prowadzącym interesy Pawlickich ojcem żużlowców co roku są bardzo trudne.

Wiadomo, że Unia szukać będzie oszczędności. Bardzo możliwe, że dotkną one borykającego się w tym sezonie z kontuzjami Kennetha Bjerre. Niepewny jest też los Damiana Balińskiego, dla którego ekstraliga to już chyba za wysokie progi.

Kto zastąpi ich, jeśli odejdą? - Mamy wytypowanych kilku zawodników, do których chcemy "uderzyć". Wszystko zależy jednak od finansów - mówił w Radiu Elka jeszcze przed finałowym meczem w Gorzowie prezes Unii Piotr Rusiecki.

Więcej o: