Poznań zorganizuje trathlonowe zawody Challenge zamiast eliminacji Ironmana

Challenge Poznań - tak będą się nazywały zawody triathlonowe, które 25 lipca 2015 roku odbędą się nad Jeziorem Maltańskim. Organizatorzy zapowiadają, że są gotowi przyjąć 4,5 tys. uczestników.
Organizowany od kilku lat Poznań Triathlon starał się o przyjęcie do grona World Triathlon Corporation, która organizuje najbardziej prestiżowe na świecie zawody Ironman. Od sierpnia tego roku wiadomo już, że imprezy z tego cyklu na najbliższe pięć lat przejęła na wyłączność Gdynia. I to tam będą startowali ci, którzy marzą o wywalczeniu kwalifikacji do najsłynniejszej triathlonowej imprezy świata - Ironman na Hawajach. Dotąd Polacy tylko za granicą mogli się starać o prawo startu w tych zawodach.

Poznań przegrał więc, ale przegrał z klasą. "Wasz sukces i fakt, że Ironman zawita do Polski, jest niesamowitym osiągnięciem. (...) Zaciskam zęby i z szacunkiem uznaję Wasze zwycięstwo w staraniach o tę prestiżową imprezę. Ktoś musi być pierwszy, żeby drugi mógł być ktoś - takie jest prawo sportu i uczciwej, fair play rywalizacji - także tej biznesowej" - napisał wówczas w oświadczeniu Wojciech Kruczyński, dyrektor firmy Endusport, która organizuje poznańskie triathlony.

Ten sam Wojciech Kruczyński na zwołanej specjalnie konferencji prasowej ogłosił we wtorek, że przyszłoroczny triathlon na Malcie będzie nosił nazwę Challenge Poznań. To efekt przyjęcia poznańskiej imprezy do Challenge Family, czyli międzynarodowej organizacji, która na całym świecie organizuje zawody dla tych, którzy pokonują morderczy dystans - płynąc, jadąc na rowerze, a następnie biegnąc.

- Urodziłem się w Polsce, ale od 27 lat mieszkam w Niemczech i nigdy nie byłem tak dumny i szczęśliwy, że nasza impreza wkracza do Polski, do Poznania, który jest moim zdaniem triathlonową stolicą kraju - mówił Zibi Szlufcik, prezes Challenge Family, i wyjaśniał: - Organizujemy zawody w 42 miejscach na świecie, o prawo organizacji ubiega się wiele miast, ale tylko wyjątkowe zostają częścią naszej rodziny.

Jak zapewnił Zibi Szlufcik, Poznań dostanie jego wsparcie w staraniach o prawo organizacji mistrzostw Europy w triathlonie. Podkreślił jednak, że nie o sam wynik sportowy chodzi w zawodach z cyklu Challenge Family. - Zależy nam na tym, żeby ludzie ruszyli się z domów i zaczęli uprawiać sport, prowadzić aktywne życie - mówił.

Ten sam argument podnosił prezydent Poznania Ryszard Grobelny. - Wchodzimy do ligi europejskiej - stwierdził. - Takie zawody to promocja dla miasta, ale też motywacja dla poznaniaków, dla których udział w takich zawodach to świetna motywacja do uprawiania sportu. Już teraz nie biegi, ale właśnie triathlon jest dyscypliną o największym przyroście uczestników.

Zaproszony do Poznania Normann Stadler, dwukrotny triathlonowy mistrz świata, mówił, na czym polega magia triathlonu. - Ani w piłce nożnej, ani w Formule 1 amatorzy nie mają tak naprawdę szans na to, by zmierzyć się z zawodowcami, których na zawodach jest może jeden procent. Tu funkcjonujemy razem, rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia. Triathlon zastąpił golf i to teraz nie na polu golfowym, ale na trasie triathlonu spotykają się bankierzy, biznesmeni i zwykli ludzie - opowiadał Niemiec, który nazwał Poznań idealnym miejscem do uprawiania sportu: - Jest tu Malta, duży stadion, na którym występował Robert Lewandowski. Są tu wszystkie warunki do tego, żeby takie dyscypliny jak triathlon mogły się rozwijać.

Zapisy do Poznań Challenge ruszyły we wtorek, a jednym z pierwszych zgłoszonych jest Ryszard Grobelny, który dostał też zaproszenie do udziału w zawodach w Roth, w Niemczech, które są największą imprezą w stajni Challenge Family. Przyszłoroczna edycja odbędzie się tuż przed poznańską edycją, która ma zostać odpowiednio wypromowana. Zdaniem Wojciech Kruczyńskiego poznański triathlon zyska więc odpowiedni rozgłos. Przytaczał on statystyki, z których wynika, że na każdego uczestnika przypadają dwie-trzy osoby towarzyszące, największe zawody śledzi na trasie 220 tysięcy widzów. - Poznańskie zawody, które oprócz głównego startu triathlonistów będą miały wiele imprez towarzyszących, zyskają jeszcze większy prestiż, a miasto skorzysta na promocji. Zarobią też właściciele hoteli, restauracji i sklepów - przekonywał Wojciech Kruczyński.

Start w poznańskim triathlonie będzie droższy niż do tej pory. Na razie znamy wpisowe na dystans średni - tzw. 1/2 IM. Poszło mocno do góry: 399 zł dla tych, którzy zapiszą się do końca października (przed rokiem o tej porze było to 250 zł). Rejestracja od listopada do lutego to już 549 zł, a od marca do czerwca - aż 849 zł.