Biegacze i biegaczki powalczą w Pile o mistrzostwo Polski w półmaratonie

Podczas Półmaratonu Philips Piła, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, poznamy nowego mistrza Polski na tym dystansie. W gronie faworytów imprezy wymieniani są Marcin Błaziński, obrońca tytułu wywalczonego w 2013 r. w Pile, drugi przed rokiem Paweł Ochal, a także Błażej Brzeziński, Artur Kern i Radosław Kłeczek. Wśród kobiet najpoważniejszymi kandydatkami do mistrzostwa są Ewa Kucharska, Patrycja Włodarczyk oraz Izabela Trzaskalska.
Polski Związek Lekkiej Atletyki zamknął listy startowe zawodników, którzy będą rywalizować o tytuły mistrzowskie na dystansie półmaratonu. Na ulicach Piły o zwycięstwo walczyć będzie 19 zawodniczek i 27 zawodników. W utrzymaniu szybkiego tempa biegu pomagać będą zagraniczni biegacze zaproszeni przez organizatora do udziału w imprezie. W Pile pobiegną m.in. Kenijczycy z sukcesami startujący już wcześniej w Polsce - Robert Wambua, zwycięzca tegorocznego Półmaratonu Wtórpolu w Skarżysku-Kamiennej (1:03.15), oraz Daniel Muteti, najszybszy w tym roku podczas Półmaratonu Wrocław z czasem 1:02.27.

Wśród kobiet na starcie stanie m.in. Ukrainka Svitlana Stanko, która z czasem 1:12.09 zajęła czwarte miejsce w tegorocznym 9. PZU Półmaratonie Warszawskim, a także legitymująca się rekordem życiowym 1:11.33 Białorusinka Volha Krautsova.

- Ulice Piły są areną walki o tytuł mistrza Polski wśród mężczyzn od 2000 r. W tym roku podczas pilskiej "połówki" po raz pierwszy wyłonimy również najszybsze Polki na dystansie 21,097 km. W ubiegłych latach wielokrotnie byliśmy świadkami pasjonującej rywalizacji zawodników, często o zwycięstwie przesądzały sekundy. Liczymy, że tegoroczny bieg będzie toczył się w szybkim tempie. Zawodnicy, którzy znajdują się na liście startowej, potrafią szybko biegać, a nasza trasa temu sprzyja - mówi Henryk Paskal, dyrektor Półmaratonu Philips Piła.

Półmaraton Philipsa w Pile to obowiązkowa pozycja w kalendarzu startowym wielu biegaczy. Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września i ten termin gwarantuje jego uczestnikom doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz Warszawie. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie i często przyjeżdżają co roku do Piły, jest trasa tego półmaratonu. Organizatorzy wytyczyli płaską i bardzo szybką trasę, która pozwala osiągać dobre wyniki oraz poprawiać rekordy życiowe.