Paweł Fajdek wicemistrzem Europy. Szymon Ziółkowski piąty w Zurychu

Na bardzo wysokim poziomie stał konkurs męskiego rzutu młotem podczas Mistrzostw Europy w Zurychu. Wynik powyżej 82 metrów nie dał Pawłowi Fajdkowi złota. Polski młociarz musiał zadowolić się srebrnym medalem. Szymon Ziółkowski znów pokazał, że gdy przychodzi najważniejszy start sezonu, zawsze rzuca najlepiej
Trenujący w Poznaniu Paweł Fajdek (reprezentuje Agros Zamość) wszedł do finału z najlepszym wynikiem eliminacji - 77,45 m. Szymon Ziółkowski był w nich ósmy z rzutem na 74,93 m. Poznaniak - jak wiadomo jednak - nie lubi eliminacji, a najlepsze rezultaty uzyskuje niemal wyłącznie w finałach docelowych imprez. Tak było i tym razem w Zurychu. Już pierwszy rzut na 75,71 m był najlepszym wynikiem sezonu, a w drugiej serii mistrz olimpijski z Sydney poprawił się jeszcze na 76,98 m. To dawało mu początkowo miejsce czwarte, później piąte, gdyż do akcji ruszył Paweł Fajdek.

Mistrz świata z Moskwy z 2013 roku pierwszą próbę spalił, ale w drugiej uzyskał 78,48 m i wyprzedził o 37 cm swego największego tegorocznego rywala, lider list światowych Węgra Krisztiana Parsa. Madziar gonił go, ale w drugiej próbie uzyskał 78,45 - wciąż za mało, by wyprzedzić Polaka.

Paweł Fajdek pokazał moc w trzecim rzucie, przekroczył wtedy i spalił wyraźnie ponad 80-metrowy rzut. Był tym bardzo zdziwiony. - Nie wiem o co chodziło sędziemu i dlaczego podniósł czerwoną chorągiewkę. Może zrobił mi na złość, bo w eliminacjach powiedział mu, żeby się streszczał - mówił Polak po starcie.

Krisztian Pars utrzymał się za to w kole przy znakomitym rzucie na 82,18 m. Polak kontrował - rzucił 82,05 m w piątej serii, więc obydwaj młociarze na rzutni w Zurychu robili to, co w całym sezonie, bili się o centymetry. Polak nie zdołał już jednak Węgra wyprzedzić. Szymon Ziółkowski poprawiał się i wynik 77,36 m przesunął go na piąte miejsce. Natomiast w ostatniej serii rzucił 78,41 m. To pozwoliło mu zachować piąte miejsce i wyprzedzić m.in. mistrza olimpijskiego Primoza Kozmusa.

Ostateczna kolejność:

1. Krisztian Pars (Węgry) 82,69 m

2. Paweł Fajdek (Polska) 82,05 m

3. Siergiej Litwinow (Rosja) 79,35 m

4. Paweł Krywicki (Białoruś) 78,50 m

5. Szymon Ziółkowski (Polska) 78,41 m

6. Primoz Kozmus (Słowenia) 77,46 m

7. Marcel Lomnicky (Słowacja) 76,89 m

8. David Söderberg (Finlandia) 76,55 m