Kolarstwo górskie na nizinach. Zaczynają się mistrzostwa Polski w Środzie Wlkp. i Żerkowie

Środa Wielkopolska i Żerków będą gospodarzami rozpoczynających się w czwartek mistrzostw Polski w kolarstwie górskim. Na starcie stanie m.in. Maja Włoszczowska.
Żerków będzie gospodarzem mistrzostw drugi rok z rzędu, teraz do grona gospodarzy dołącza Środa Wlkp. - Nazwa imprezy wskazuje, że powinna się odbyć w górach. U nas jest płasko, jeśli nie liczyć niewielu dziur w drogach - śmieje się burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski. Także Żerków nie kojarzy się z górami, ale są tam świetnie przygotowane trasy dla uprawiających MTB, wytyczone na terenie dawnej żwirowni.

Mistrzostwa potrwają cztery dni - od czwartku do niedzieli. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy imprezy będą się ścigali po uliczkach i parkach Środy Wlkp. Na czwartek po zaplanowanej na godz. 18.30 odbędzie się widowiskowa rywalizacja sztafet. Kolejnego dnia, znów na rynku w Środzie Wlkp., wieczorem przy sztucznym oświetleniu odbędzie się rywalizacja w sprintach (tzw. eliminatorach). Trasa o długości 2,5 km wzbogacona będzie o sztuczne przeszkody mające dostarczyć wrażeń zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Co ciekawe, w budowę trasy zaangażował się ubiegłoroczny mistrz Polski w eliminatorach Borys Góral, zawodnik klubu gospodarzy - Superior MTB Energy Team Środa Wielkopolska. - Wierzę, że rywalizacja na uliczkach naszego miasta będzie bardzo widowiskowa dla widzów. Zdajemy sobie sprawę, że spowoduje to pewne uciążliwości dla mieszkańców i kierowców, za które przepraszam - mówi burmistrz Ziętkowski.

W sobotę zmagania przeniosą się do doskonale znanego kolarzom górskim Żerkowa, gdzie tego dnia o puchar prezesa Polskiego Związku Kolarskiego rywalizować będą młodzicy, młodziczki, juniorzy młodsi i juniorki młodsze. Odbędą się także Mistrzostwa Polski mastersów. Ostatniego dnia mistrzostw na trasę w Żerkowie wyjadą juniorzy i juniorki, zawodniczki i zawodnicy w kategorii wiekowej do lat 23. Imprezę zakończy prestiżowa rywalizacja elity. W czasie czterodniowej rywalizacji na starcie z pewnością nie zabraknie czołowych polskich zawodniczek i zawodników, z Mają Włoszczowską, Anną Szafraniec, Paulą Gorycką czy Markiem Konwą.

- Teren u nas pozwala wytyczyć trasę typowo górską, z wieloma podjazdami. Trasa jest zresztą czynna cały rok, zapraszam wszystkich - mówi sekretarz gminy Żerków Michał Surma.

- Bez wsparcia samorządów robienie takiej imprezy byłoby niemożliwe - uważa Andrzej Piątek, dyrektor sportowy w Polskim Związku Kolarskim. - Trasa w Środzie, choć to miejsce na nizinach, jest niezwykle trudna, wręcz ekstremalna. A Żerków w ubiegłym roku spisał się doskonale. Po modyfikacjach tamtejsza trasa jest bardzo trudna, bo zlikwidowano na niej płaski odcinek. Na pewno nie wygra tu zawodnik słaby. Wygra ktoś doskonale przygotowany technicznie i fizycznie - dodaje.

- Cieszę się, że mogłam tu potrenować. Za każdym razem trasa w Żerkowie jest inna i za każdym razem bardzo trudna. Osoba wytyczająca nam szlak wycisnęła z tych terenów wszystko, co się dało - mówi Paula Gorycka, olimpijka z Londynu. - Kibice powinni być zadowoleni, bo będzie można nas obserwować w wielu miejscach - dodaje.

W czasie mistrzostw dla najmłodszych przewidziano wyścigi w ramach Mini Mistrzostw Polski. Zawody odbędą się pod patronatem Akademii Młodego Kolarza prowadzonej przy średzkim klubie kolarskim Superior MTB Energy Team Środa Wlkp. Drugiego dnia imprezy - w piątek - w Środzie Wlkp. dzieci rywalizować będą w Mini Mistrzostwach Polski w sprintach, a kolejnego dnia już w Żerkowie w Mini Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych 3-5 lat, 6-8 lat, 9-10 lat i 11-12 lat. Wszystkie dzieci, które staną na starcie, otrzymają pamiątkowe medale oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy

Szczegółowe informacje oraz program imprezy można znaleźć na stronie internetowej imprezy - www.mpmtb.pl