Enea sponsorem Poznań Triathlonu. Szykuje się ogromna impreza

3600 zawodników i zawodniczek wystartuje 26-27 lipca w poznańskim triathlonie, który tym samym staje się największą imprezą w kraju i liderem cyklu Tri Tour. Na dystansie długim Poznań Triathlon będzie miał status mistrzostw Polski.
Impreza ma także sponsora tytularnego, którym jest Enea, dostarczyciel energii. - Jeden rowerzysta podczas triathlonu produkuje tyle energii, że dałoby się zaświecić żarówkę - śmieje się Grzegorz Kinelski, wiceprezes.

Poznański triathlon staje się imprezą na tyle dużą, rozpoznawalną i poważną, że zyskuje kolejnych sponsorów. Volvo np. funduję np. nagrodę główną, którą będzie auto volvo V 40 cross country.

- Kilka lat temu na starcie imprez triathlonowych w Polsce stawało po 200-300 zawodników. Wydawało się, że to bardzo dużo. Rok temu w Poznaniu wystartowało 1500 osób i wszyscy przecierali oczy. Teraz na starcie stanie ponad 3500 chętnych - mówi Maciej Dowbor, prezenter telewizyjny i triathlonista, który zapowiada swój start w Poznaniu. Wystartować chce także prezydent Ryszard Grobelny. - Dla mnie to nie takie łatwe, bo przygotowania do triathlonu to kwestia dyscypliny i organizacji czasu. Ale zamierzam stanąć na starcie i raczej jestem spokojny o poprawienie wyniku z zeszłego roku, bo wtedy musiałem zmieniać oponę w rowerze. Jeśli teraz nic podobnego mnie nie spotka, na samym braku takiej zmiany sporo zaoszczędzę - mówi prezydent Poznania.

W poznańskim triathlonie wystartuje także najlepsza polska zawodniczka i pewna już olimpijka w Rio de Janeiro w 2016 roku, leszczynianka Agnieszka Jerzyk. Największą gwiazdą ma być jednak Australijczyk Chris McCormack, dwukrotny mistrz świata i legenda tego sportu. Rok temu go nie było, ale obiecał, że wystartuje w 2014 roku i wygląda na to, że słowa dotrzyma. Potwierdził już swój przyjazd.

- Siłą tego sportu nie są jednak gwiazdy, ale cała rzesza amatorów. To oni stanowią o tym, że triathlon tak mocno się rozwija - mówi Wojciech Kruczyński z Endusport, jeden z organizatorów biegu. I zapowiada zmianę trasy, zwłaszcza odcinka do pokonania na rowerach. Będzie on prowadził na Kostrzyn, ale zawodnicy wrócą bezpośrednio na Środkę, bez jechania przez Antoninek. To spowoduje, że trasa stanie się szybsza. - To, że pęknie granica czterech godzin, jest właściwie pewne - dodaje.

- W Poznaniu mamy ambicję wyznaczania trendów w sporcie - mówi prezydent Ryszard Grobelny. - Tak było w wypadku maratonu. Poznański bieg nie był pierwszą taką imprezą w kraju, ale wkrótce stał się największy i najbardziej rozpoznawalny. Dzisiaj przebija nas Warszawa, ale maraton w Poznaniu utrzymał dla wielu osób status biegu kultowego. Co roku mnóstwo biegaczy właśnie tu rozpoczyna swą przygodę z tego typu sportem. Podobnie jest z triathlonem. Poznań nie organizował takiej imprezy jako pierwszy, ale to my nadajemy temu sportowi rozmach.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta, przypomina: - To prawdopodobnie w Poznaniu odbył się 30 lat temu pierwszy polski wyścig triathlonowy. Było to w 1984 roku, na dość wtedy przypadkowym dystansie.

Tegoroczna impreza wejdzie w skład cyklu Enea Tri Tour. Na ten cykl składają się:

- JBL Triathlon w Sierakowie (31 maja - 1 czerwca)

- Triathlon Kołobrzeg (20 czerwca)

- Triathlon Szczecin (6 lipca)

- Enea Poznań Triathlon (26-27 lipca)

- Tour de Tri w Pile (15-17 sierpnia)

- Panasonic Evolta Triathlon w Borównie (31 sierpnia)

- Prime Food Triathlon w Przechlewie (6-7 września)

- Dzisiaj wyzwaniem dla ludzi nie jest start w pojedynczej imprezie, ale wspólne uczestnictwo i rywalizacja w cyklach. Triathlon to umożliwia - mówi Wojciech Kuczyński.

Poznań walczy także o przyznanie mu certyfikatu eliminacji do nieoficjalnych, ale faktycznych mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu - zawodów Ironman na Hawajach. Najbliższe Polsce eliminacje do Ironman mają miejsce w Klagenfurcie w Austrii albo we Frankfurcie w Niemczech. W Europie organizuje się je równie w: Zurichu, Nicei, Bolton w Anglii, Pembrokshire w Walii, Kalmar w Szwecji oraz na leżących już poza kontynentem hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Eliminacje w Ratyzbonie, które odbywały się tu do 2011 roku, na razie są zawieszone. Wygląda na to, że poznańska impreza w 2015 roku taki certyfikat otrzyma. Na razie pozostaje jedną z dwóch imprez tego typu w dawnym bloku komunistycznym, obok triathlonu, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Budapeszcie.