Jan Kulczyk wyrównał polskim medalistom niedobór złota

Poznański biznesmen i najbogatszy człowiek w Polsce Jan Kulczyk podarował polskim złotym medalistom sztabki złota o wadze 526 gramów każda. ma to im wyrównać niedobór złota w... złotych medalach z Soczi!
Obserwuj autora na Twitterze

Medale, które otrzymali mistrzowie z Soczi, są piękne i zawierają nawet fragmenty meteorytu z Czelabińska. Nie zawierają jednak w 100 procentach złota. Każdy z krążków ma jedynie 6 gramów tego cennego kruszcu. Reszta ważącego 531 gramów medalu to inne składniki, paradoksalnie głównie srebro. Najbogatszy Polak Jan Kulczyk postanowił wyrównać sportowcom ten brak. Brakujące 526 gramów złota otrzymali od niego: Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch i Zbigniew Bródka.

- Ponad 3 mld ludzi na całym świecie oglądających ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Soczi to prawie połowa ludności Ziemi. Wielu z nich dowiedziało się, że Polska to kraj mistrzów, dzielnych, wytrwałych i niepokonanych. Wszyscy wiemy, jak bardzo zasłużyliście na owe brakujące 525 gramów złota - powiedział Jan Kulczyk podczas gali olimpijskiej w siedzibie PKOl.

Wcześniej poznański biznesmen wykupił przeznaczony na charytatywną licytację medal olimpijski żeglarki Zofii Klepackiej, po czym jej go zwrócił.