"Maniacy" na ulicach Poznania. Pod okiem drona

Uczestnicy "Maniackiej Dziesiątki" - biegu na dystansie 10 kilometrów - ruszą w sobotę na ulice Poznania. Uwaga kierowcy - ruch w centrum przez kilkadziesiąt minut będzie utrudniony.
W "Maniackiej Dziesiątce" biegną i początkujący, i weterani. Organizatorzy biegu - który odbywa się już po raz dziesiąty - mają listę osób, które z powodzeniem wystartowały w dziewięciu poprzednich edycjach. Są na niej 44 osoby wierne imprezie od samego początku jej powstania.

Początki biegu mają ścisły związek z Klubem Biegacza "Maniac", którego członkowie - z prezesem Arturem Kujawińskim na czele - wymyślili bieg. Przez osiem edycji "Maniacka Dziesiątka" była biegiem odbywającym się na terenach wokół Jeziora Maltańskiego - zawodnicy po prostu obiegali zbiornik dwa razy, co w sumie dawało dystans właśnie dziesięciu kilometrów.

Rok temu po raz pierwszy uczestnicy "Maniackiej Dziesiątki" wybiegli w miasto, poza tereny na Malcie. Było to spore logistyczne wyzwanie dla organizatorów, którzy musieli wytyczyć trasę, zabezpieczyć ją i zadbać o wyłączenie z ruchu.

W tym roku będzie tak samo. Biegacze ruszą z okolic hotelu Park, pobiegną ulicami abpa Baraniaka, Berdychowo, Piotrowo, przez most św. Rocha, Groblę, Mostową, Garbary, Krakowską, Królowej Jadwigi, Kazimierza Wielkiego, znów przez most św. Rocha i Piotrowo na Maltę, by finiszować w okolicach mety toru regatowego.Trasa ma atest PZLA, co ma znaczenie dla profesjonalnych biegaczy, którzy mogą bić na niej oficjalne rekordy.

Tegoroczna "Maniacka Dziesiątka" rusza w sobotę o godz. 12. Niestety, wyczerpany już został limit miejsc. Początkowo wynosił on 3 tys. uczestników, potem organizatorzy zdecydowali się dopuścić do startu kolejnych pięciuset biegaczy. I te miejsca rozeszły się jednak błyskawicznie.

Wobec faktu, że trasa biegu wiedzie ulicami Poznania, od godz. 11.30 zamknięta dla ruchu będzie ul. abpa Baraniaka, później zaś zamykane będą na kilkadziesiąt minut kolejne ulice, którymi pobiegną uczestnicy "Maniackiej Dziesiątki". Zmienionymi trasami pojadą też autobusy linii 57, 74, 76, 84, 90 i 603. Wszystkie utrudnienia powinny zniknąć do godz. 13.30.

Organizatorzy biegu mają dla uczestników ciekawą niespodziankę. Cała impreza będzie filmowana z powietrza przy pomocy drona, który wzbije się nad trasę.