SOCZI 2014. Medalu nie ma! Polska para wypadła z pierwszej trójki

Niedowidzący narciarz Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską z Poznania nie utrzymali trzeciej, medalowej pozycji po drugiej części olimpijskiej superkombinacji w Soczi. Polacy zajęli piątą pozycję. Medalu nie będzie.
W zawodach narciarskich niepełnosprawnych bardzo częste są dyskwalifikacje, więc teoretycznie jest możliwe, że ktoś wyprzedzający polską parę zostanie jeszcze zdyskwalifikowany, ale to już mało prawdopodobne. Anna Ogarzyńska i Maciej Krężel zajęli piąte miejsce w olimpijskiej superkombinacji na stoku Roza Chutor w Soczi, choć po pierwszym przejeździe zajmowali trzecią, medalową pozycję.

Kolejność startów w superkombinacji została odwrócona. Najpierw miał się odbyć supergigant, następnie (jeszcze tego samego dnia, we wtorek) slalom. Supergigantowi przeszkodziła mgła i fatalna pogoda, więc start odwołano. Odbył się tylko slalom i to po nim Polacy byli trzeci.

Supergigant rozegrano w piątek i tu już poznańsko-katowicka para pojechała słabiej. Spadła na piątą pozycję. Pierwszą utrzymał Rosjanin Walerij Riedkozubow z przewodnikiem Jewgienijem Gierojewem. Dla rosyjskiego duetu to już drugie złoto w Soczi po slalomie. Na drugie miejsce wyszedł atakujący z piątej pozycji Amerykanin Mark Bathum z przewodnikiem Cadem Yamamoto. Zepchnął na trzecie miejsce Hiszpana Gabriela Juana Gorce Yepesa z przewodnikiem Josepem Arnau Ferrerem. Przed polskim duetem znaleźli się jeszcze Słowacy: Radomir Duad z przewodnikiem Michalem Cervenem.

Wszyscy wyprzedzający Polaków narciarze startowali w kategorii B2, czyli osób o większym upośledzeniu wzroku niż w wypadku Macieja Krężela. Mają oni inny przelicznik, przez który przemnaża się czas na mecie. Co ciekawe, polska para była jedyną, która jako przewodnika ma kobietę. Kobiety niepełnosprawne startują w Soczi w swoich dyscyplinach i konkurencjach, ale płeć przewodników narciarzy niewidomych i niedowidzących nie ma znaczenia.

Kolejna i ostatnia już szansa polskich narciarzy na medal to slalom gigant, który zostanie rozegrany w sobotę.