TRYDENT 2013. Drugie złoto Jana Szymańskiego na uniwersjadzie! Co za występ!

Po piątkowym triumfie na dystansie 5000 metrów, w niedzielę poznański panczenista Jan Szymański zdobył złoty medal uniwersjady w Trydencie także na 1500 metrów. Biegł w ostatniej parze i przebił wszystkich. Jest już najlepszym łyżwiarzem szybkim tych igrzysk.
Obserwuj autora na twitterze

Jan Szymański był jednym z czterech Polaków, którzy walczyli na lodzie w Trydencie, ale Dariusz Staniuch, Patryk Wójcik i Piotr Puszkarski zajęli dalsze pozycje. Poznaniak natomiast był najlepszy. Biegł w ostatniej parze z młodziutkim Japończykiem Taro Kondo, którego pobił wyraźnie. Polak uzyskał 1.47,80, co wystarczało do wyraźnego zwycięstwa. Jan Szymański poprawił rezultat prowadzącego do tego momentu zawodnika gospodarzy, Włocha Mirko Nenziego o 0,74 s. Brązowy medal wywalczył Joo Hyonh Jun z Korei Południowej z czasem o ponad sekundę gorszym od Polaka.

Rezultat Jana Szymańskiego dałby mu 14. miejsce w finale olimpijskim ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Vancuover.

24-letni Jan Szymański to rodowity poznaniak. Jest studentem wydziału wychowania fizycznego, sportu i rehabilitacji na poznańskiej AWF. Na uniwersjadzie we Włoszech startuje w barwach poznańskiej uczelni, choć na co dzień jest zawodnikiem LKS Poroniec Poronin.

Zawody panczenowe w ramach uniwersjady odbywają się na torze Baselga di Pine Stadio del Ghiaccio w Trydencie. Są nieźle obsadzone. Wśród kobiet np. zwyciężyła legendarna czeska łyżwiarka Martina Sablikova, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Vancouver w 2010 roku. Do dwóch złotych medali Jana Szymańskiego doszedł jeszcze w Trydencie srebrny krążek Natalii Czerwonki na 1500 metrów.

20 grudnia Jan Szymański stanie przed szansą walki o trzeci medal w Trydencie - tym razem na 1000 metrów.