Jan Szymański - pierwszy medal zimowej uniwersjady poznaniaka od pół wieku!

Złoto panczenisty Jana Szymańskiego na zimowej uniwersjadzie w Trydencie to pierwszy przypadek, by poznaniak stanął na podium tej imprezy od igrzysk studentów w 1964 roku w Spindlerovym Mlynie.
Chamonix w 1924 roku zorganizowało pierwsze w dziejach zimowe igrzyska olimpijskie. Ten alpejski kurort we Francji był także organizatorem pierwszych zimowych igrzysk studentów w 1960 roku. Wzięło w nich udział 145 sportowców z 16 krajów, w tym z Polski, która sięgnęła po dwa brązowe medale.

Jeden z nich zdobył poznaniak Szymon Krasicki w narciarskiej sztafecie biegowej 4x8 km. Biegł wespół z Władysławem Markiem, Kazimierzem Augustynkiem i Kazimierzem Wójcikiem. Na kolejnych uniwersjadach w 1962 roku w Villars w Szwajcarii oraz w 1964 roku w Spindlerovym Mlynie w Czechosłowacji także zdobywał brązowe krążki w sztafecie. W 1964 roku biegli z nim Józef Łupieżowiec, Kazimierz Zelek i S. Lassak. Do piątku był to ostatni medal poznańskiego sportowca na zimowej uniwersjadzie. Aż do złota panczenisty Jana Szymańskiego, które ten wywalczył w Trydencie na dystansie 5000 metrów.

Przy czym Szymon Krasicki w latach 1960-1964 nie reprezentował jednak barw poznańskich klubów, gdyż jako 14-latek wyjechał do Zakopanego. Tam trenował narciarstwo, tam także został później profesorem i trenerem w AZS Zakopane i prowadził kadrę polskich biegaczek podczas igrzysk w Grenoble w 1968 roku i Sapporo w 1972 roku. Z kolei podczas igrzysk w Sarajewie w 1984 roku trenował reprezentację Jugosławii.