Miasto przejmuje obiekty sportowe, czyli co zamiast ryb na Golęcinie

Miasto zdecydowało, co zrobi z przejętymi od policji terenami sportowymi na Golęcinie. Rewolucji nie będzie - stadionami będą zarządzały Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Stadiony na Golęcinie, wybudowane w latach PRL dla milicyjnego klubu Olimpia, przez ostatnie 20 lat niszczały. W tym roku wreszcie policja zgodziła się, by sypiące się obiekty przejęło miasto. To dla częściowo zdewastowanego terenu szansa na podniesienie go z upadku.

Swoje pomysły na to, co zrobić z Golęcinem, mają dwa podmioty: poznański AZS (działający wspólnie ze środowiskiem lekkoatletów) oraz dzierżawca tamtejszych kortów tenisowych i wieloletni dyrektor odbywającego się tam latem turnieju tenisowego Krzysztof Jordan. Do tego dochodzą żużlowcy, którzy wraz z działaczami innych dyscyplin opracowali projekt "Sportowy Golaj" i dostali wsparcie w ramach budżetu obywatelskiego.

Projekt Krzysztofa Jordana jest prosty. - W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego można z Golęcina stworzyć piękny kompleks rekreacyjno-sportowy, podobny do tego, jaki prawobrzeżny Poznań ma na Malcie - mówi. W ramach tego projektu Jordan widziałby halę do gry w tenisa, niewielką pływalnię z siłownią i urządzeniami do fitnessu, mały hotel, szkołę sportową i przychodnię rehabilitacyjną. To wszystko miałoby powstać na nieużytku między ul. Niestachowską a ścieżką prowadzącą od ul. Warmińskiej do jeziora Rusałka. - W tej chwili nie mamy partnerów tylko na budowę pływalni, ale i tych moglibyśmy znaleźć - zapewnia. Od miasta oczekuje zagospodarowania i uzbrojenia terenu, zapewnienia dojazdu oraz przekazania gruntu w długoletnią dzierżawę. Do lata Jordan chce wyremontować tzw. kort centralny na Golęcinie, a także - jeśli się uda - zamontować na nim sztuczne oświetlenie.

O wiele szersze plany miał poznański AZS. - Już kilka lat temu, gdy jeszcze żył wiceprezydent Maciej Frankiewicz, pojawił się pomysł, by AZS został operatorem Golęcina i przeniósł się tam z terenów przy ul. Pułaskiego. Wtedy można by je sprzedać na cele komercyjne, a uzyskane w ten sposób środki zainwestować w tereny po Olimpii - opowiada prezes poznańskiego AZS Tomasz Szponder. Projekt pod nazwą "Park Olimpijski Golęcin" jest niezwykle śmiały i zakłada zaadaptowanie na potrzeby lekkiej atletyki obu stadionów, ich przebudowę i modernizację oraz stworzenie ośrodka przygotowań Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Wiadomo, że na razie nikt nie da pieniędzy na realizację takiego śmiałego planu. Chodziło o wizję tego, czego docelowo chcemy na Golęcinie - mówi Szponder i nie ukrywa, że nie widzi miejsca dla współpracy np. z Jordanem czy żużlowcami. - AZS działa jak rodzina, w której poszczególne części się wspierają. Tak też widzieliśmy Golęcin, na którym bardziej dochodowa część tenisowa pracowałaby na deficytową część lekkoatletyczną - tłumaczy.

Miasto na razie odrzuciło oba pomysły. - Całym kompleksem będą administrowały Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji - informuje zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski. - Tak będzie przynajmniej do końca przyszłego roku, a może dłużej. To nas nie zwalnia z odpowiedzialności za wykreowanie wizji tego, co z tym terenem dalej robić - dodaje. W przyszłorocznym budżecie POSiR są już pieniądze na 17 etatów dla pracowników zajmujących się Olimpią.

Ta decyzja przekreśla plany związane z AZS, ale nie zamyka drogi do tego, by w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego realizować pomysły Krzysztofa Jordana. - Moja koncepcja jest uniwersalna. Jest w niej miejsce dla obywatelskiego projektu żużlowców, jest miejsce dla lekkoatletów. Wszyscy razem powinniśmy się zebrać i zrobić wszystko, by nie było tam już dłużej szkół nauki jazdy i hodowli ryb w starym basenie - mówi.

- Obyśmy nie stracili tego roku i za rok wrócili do tej samej dyskusji. Chyba że usłyszymy, że POSiR ma się jednak zajmować Golęcinem przez następne 30 lat i wtedy już miasto będzie się martwić, co zrobić z całym tym kompleksem - komentuje Tomasz Szponder.