Rusza zimowa uniwersjada. Mamy na niej swoich reprezentantów

Narciarz Mateusz Garniewicz z Malta-Ski Poznań oraz panczenista Jan Szymański reprezentują barwy Polski na rozpoczynającej się we włoskim Trydencie zimowej Uniwersjadzie. Jest szansa na medale.
Obserwuj autora na twitterze

Jan Szymański to w końcu medalista tegorocznych mistrzostw świata w Soczi! Zalicza się go nie tylko do najlepszych polskich panczenistów, ale i do grona tych, którzy mogą walczyć o medale imprez światowych. 24-letni łyżwiarz ściga się dla LKS Poroniec, ale mieszka i studiuje w Poznaniu i w Trydencie reprezentuje barwy AWF Poznań. Jest mistrzem Polski na długich dystansach - 5 i 10 km, ale w Trentino wystartuje także na krótszych, w biegach na 1000 i 1500 m oraz w drużynie. Pierwszy start - w piątek, na 5000 m.

Mateusz Garniewicz z kolei to pierwszy poznaniak, który wystąpił w alpejskich mistrzostwach świata. Startował w Schladming, nie ukończył slalomu. Na Uniwersjadzie wystartuje w supergigancie, slalomie gigancie i slalomie specjalnym. Pierwszy start zaplanowany ma na sobotę, 14 grudnia - będzie to supergigant.

Podczas ostatniej zimowej Uniwersjady w tureckim Erzurum reprezentacja Polski sięgnęła po osiem medali - sześć srebrnych i dwa brązowe. Zdobywali je polscy skoczkowie z Maciejem Kotem i Tomaszem Pochwałą oraz Katarzyna Chrapek w łyżwiarstwie szybkim.

Studenckie igrzyska w 2013 r. miał zorganizować słoweński Maribor, ale półtora roku temu stracił gwarancje rządowe wobec kryzysu gospodarczego w Słowenii. Kandydatura została wycofana i igrzyskom groziło odwołanie. Ostatecznie organizację awaryjnie powierzono włoskiemu miastu Trydent (Trentino). Włosi nie zdołali jednak przeprowadzić igrzysk zimą 2013 r. ze względu na rezerwację wszystkich kurortów i obiektów dla celów komercyjnych. Podobnie rzecz się miała ze styczniem i lutym 2014 r. A ponieważ dodatkowo światowa federacja sportu akademickiego FISU chciała, aby utrzymać 2013 r. jako termin igrzysk, zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie. Uniwersjada odbędzie się w grudniu, przed świętami, czego nigdy dotąd nie praktykowano. O organizację letnich uniwersjad 2007, 2009 i 2011 r. ubiegał się swego czasu Poznań.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!">O wielkopolskim sporcie piszemy także na facebooku