Ile lat ma Wielkopolski Związek Piłki Nożnej? Okazuje się, że już sto!

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej w weekend będzie świętował setną rocznicę powstania. Jak to możliwe, skoro jeszcze w 2001 roku obchodził 80. rocznicę?
W 1986 roku ukazała się książka "65 lat Poznańskiego OZPN", w 2001 roku "Piłka nożna w Wielkopolsce 1921-2001". Przez dziesięciolecia za rok założenia związku piłkarskiego w Wielkopolsce przyjmowany 1921 rok. To on widniał też w herbie związku.

Okazuje się, że to błędna data. Skąd się wzięła? Wyjaśnia Jarosław Owsiański, współautor, wraz z Tomaszem Siwińskim, wydanego właśnie opasłego tomiska (blisko 1340 stron, 3,5 kg wagi) "Historia futbolu wielkopolskiego": - W 2009 roku zaproponowaliśmy prezesowi WZPN Stefanowi Antkowiakowi wydanie historii związku na 90-lecie. Kluczową sprawą było ustalenie daty utworzenia związku. Dotychczas przyjęty rok 1921 wziął się z kroniki Stefana Mosińskiego z 1946 roku. Zaproponował on pewną wizję powstania związku, którą autorzy wszystkich publikacji powielili.

Wersja z 1946 roku obowiązywała jeszcze całkiem niedawno. Jak dowodzą autorzy książki, jest błędna. - Wiem, że gdy próbuje się zmieniać historię, napotyka się na opór wszystkich, którzy byli do niej przyzwyczajeni - zauważa Jarosław Owsiański i dodaje, że zaproponowaną w jego książce wersję potwierdzili historycy sportu.

Jarosław Owsiański przytacza szereg źródeł, które dowodzą, okręgowy że związek piłkarski z siedzibą w Poznaniu istniał wcześniej, niż dotychczas sądzono. W 1923 roku odbyły się uroczystości z okazji dziesięciolecia związku, a w 1913 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa okręgu w piłce nożnej. Wygrała je Warta Poznań. To właśnie przedstawiciele Warty i Posnanii założyli 20 stycznia 1913 roku Związek Polskich Towarzystw Sportowych. Pierwszym prezesem został Czesław Palluth (Posnania), a wiceprezesem Franciszek Szyc (Warta). Wkrótce do związku przystąpiła Ostrovia Ostrów Wlkp.

Związek Polskich Towarzystw Sportowych został z czasem przemianowany na Poznański Związek Okręgowy Piłki Nożnej. Od 2000 roku nazywa się on Wielkopolski Związek Piłki Nożnej i pod taką nazwą będzie w najbliższy weekend uroczyście świętował setną rocznicę powstania.