Sensacja w Gnieźnie! Pierwsza Polka wystartowała w zawodach żużlowych!

Przełomowe wydarzenie w polskim sporcie żużlowym. We wtorek w Gnieźnie oficjalnie zadebiutowała na torze Klaudia Szmaj - pierwsza Polka, która uzyskała licencję żużlową.
Klaudia Szmaj ma zaledwie 17 lat, pochodzi z okolic Wrocławia. Jest kuzynką Macieja Janowskiego, reprezentanta Polski i jednego z najbardziej uzdolnionych żużlowców młodego pokolenia. 11 lipca dokonała prawdziwego przełomu - jako pierwsza Polka w historii dyscypliny zdała egzamin na licencję "Ż" i od tego momentu mogła startować w zawodach. Kontrakt z zawodniczką niemal natychmiast podpisał ekstraligowy Stelmet Falubaz Zielona Góra.

Właśnie jako zawodniczka zielonogórskiego klubu Klaudia Szmaj wystartowała we wtorek w swoich pierwszych zawodach, które były jednocześnie pierwszą w Polsce imprezą z udziałem kobiety. W Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Wielkopolski w Gnieźnie wywalczyła trzy punkty i zajęła przedostatnie, 13. miejsce. Wyprzedziła Dawida Dąbka, który z powodu kontuzji nie ukończył zawodów.

Klaudia Szmaj nie jest pierwszą kobietą, która podpisała kontrakt z polskim klubem. W 2009 r. w kadrze KM Ostrów Wielkopolski była Dunka Nanna Jorgensen. Zawodniczka, która nie zadebiutowała w polskiej lidze, w wieku 22 lat... zakończyła już karierę.