Sport.pl

Wielkopolscy lekkoatleci startują w... Igrzyskach Frankofońskich

Kraje frankofońskie to te, które posługują się językiem francuskim. Nie wiadomo, czy władają nim skoczkini Anna Jagaciak, młociarka Joanna Fiodorow i młociarz Paweł Fajdek. Wszyscy jednak na Igrzyska Frankofońskie do Nicei jadą.
Choć to na pozór nielogiczne, Polska bierze udział w Igrzyskach Frankofońskich, które mają charakter otwarty. Startują w nich nie tylko kraje spoza strefy Frankofonii, ale także takie osobne reprezentacje jak: Quebec, Wspólnota francuska Belgii. Mistrzem tych igrzysk z 2001 roku z Ottawy jest np. poznański młociarz Szymon Ziółkowski.

Pierwsze odbyły się w 1989 roku w Maroku, a ostatnie miały miejsce w 2009 roku w Bejrucie w Libanie. Igrzyska organizowały także takie miasta jak: Niamej w Nigrze czy Antananarywa na Madagaskarze. Polacy brali udział w edycjach z 2001 roku w Ottawie i 1997 roku właśnie na Antananarywie. Teraz wystartują także w Nicei.

W gronie polskich lekkoatletów, którzy udają się na te igrzyska, są dwie Wielkopolanki: Anna Jagaciak w skoku w dal i trójskoku oraz Joanna Fiodorow, która wraca do dużego rzucania młotem po chorobie. Startuje także mistrz świata Paweł Fajdek. Polska reprezentacja jest bardzo mocna. Obejmuje takie nazwiska jak Anita Włodarczyk.

Początek imprezy we Francji - 8 września.

Więcej o: