Mistrzostwa Europy ruszają w Poznaniu. Polki i Polacy walczą w kajak polo

Już w czwartek o godz. 8.50 swój pierwszy mecz na mistrzostwach Europy w Poznaniu rozegra reprezentacja Polski. To kajak polo, czyli piłka kajakowa - niezwykle widowiskowa gra
Mieszkańcy Poznania znają tę grę - w 2012 roku odbyły się tu przecież mistrzostwa świata w piłce kajakowej, które cieszyły się zaskakująco dużym zainteresowaniem widzów. Wielu z nich podczas spacerów czy przejażdżek nad Maltą zatrzymywało się w pobliżu stworzonych tu na wodzie boisk do gry w kajak polo, by popatrzeć na ten żywiołowy i emocjonujący sport.

Wtedy w Poznaniu triumfowali Holendrzy wśród mężczyzn i Niemki wśród kobiet. Teraz Jezioro Maltańskie ugości 47 ekip, które wezmą udział w mistrzostwach Europy. Start imprezy już w czwartek rano. I to wcześnie rano. - O szóstej musimy być na nogach - mówi obrońca reprezentacji Polski Krzysztof Schiller.

O godz. 8 zaplanowane są pierwsze mecze juniorów, w tym pojedynek Polaków z Włochami. Natomiast o godz. 8.50 na boisko wypłyną seniorzy - reprezentacja Polski trenera Norberta Watkowskiego zmierzy się z Niemcami. A selekcjoner zespół niemiecki uważa za głównych faworytów. - Owszem, mistrzami świata są Holendrzy, ale Niemcy to ekipa, która wygrała ostatnie World Games, czyli igrzyska w sportach nieolimpijskich - zwraca uwagę.

Piłka kajakowa nie ma szans stać się sportem olimpijskim. - MKOl nigdy się na to nie zgodzi. Już i tak za dużo jest w programie igrzysk konkurencji kajakowych - nie owija w bawełnę Józef Bejnarowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. W tej sytuacji to właśnie igrzyska w sportach nieolimpijskich są najważniejszą imprezą dla zawodników tej dyscypliny. Te oryginalne zawody odbywają się także co cztery lata, ale nieparzyste. Obejmują sporty, które nie mieszczą się w programie olimpijskim - piłkę kajakową, karate, sumo, squash, bilard, wrotkarstwo, biegi na orientację, nawet taniec towarzyski i skoki spadochronowe. W tym roku igrzyska organizowało miasto Cali w Kolumbii, a w 2017 roku organizatorem będzie Wrocław. Dlatego polska reprezentacja w kajak polo chce się solidnie do nich przygotować.

Mistrzostwa Europy są drogą ku temu. Polacy mają w grupie Niemców, Węgrów i Szwajcarów. - Niemcy są najsilniejsi, o Węgrach niewiele wiemy, gdyż oni dopiero zaczynają starty na tego typu zawodach. Musimy jednak założyć wygraną z nimi, o ile marzymy o wyjściu z grupy - mówi trener Norbert Watkowski. Wychodzą bowiem dwie drużyny. - Cała para poszła w przygotowania do meczu ze Szwajcarią. To dla nas klucz. Mecze z nią zawsze były bardzo zacięte. Raz wygrywaliśmy my, to znów oni, często jedną bramką - dodaje selekcjoner.

Mecz Polska - Szwajcaria odbędzie się w piątek o godz. 10.30. Polakom bardzo przydałby się wtedy doping. W czwartek poza meczem z Niemcami o godz. 8.50 mają także starcie z Węgrami - początek o godz. 15.30.

Program mistrzostw Europy w Poznaniu jest bardzo napięty. Mecze seniorów i juniorów trwają od rana do wieczora, po kilka jednocześnie. Każdy, kto trafi nad Maltę, naogląda się piłki kajakowej. Polki np. zaczną w czwartek o godz. 11.20 od meczu ze Szwecją, a o godz. 14.40 zmierzą się z Danią. W piątek o godz. 12.10 stoczą walkę z Francją, a o godz. 16.20 mają mecz z Niemkami.

- Mamy najlepszy tor kajakowy w Europie i zależy nam na takich imprezach. Także takich pionierskich. W 2009 roku to u nas zaczęło się bardzo teraz popularne kajakarstwo niepełnosprawnych. Teraz stawiamy na kajak polo, bardzo widowiskowe. Na pewno spodoba się widzom - mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Poznaniu.

A Mariusz Kubiak z urzędu marszałkowskiego dodaje: - Kajakarstwo to jeden z najważniejszych sportów w Wielkopolsce. W ogóle Wielkopolska stoi sportami wodnymi.

Mistrzostwa Europy w piłce kajakowej organizowane są od 1995 roku. Pierwsze odbyły się w Rzymie, a w 2001 roku imprezę gościła Bydgoszcz. Teraz trafia ona do Poznania. Tytułów z 2011 roku z Madrytu bronią Francuzi i Brytyjki.