KAZAŃ 2013. Anna Jagaciak zdobyła srebrny medal w trójskoku!

Świetny skok na 14,21 m dał Annie Jagaciak z Juvenii Puszczykowo srebrny medal uniwersjady w Kazaniu w trójskoku. To jeden z największych sukcesów w karierze wielkopolskiej lekkoatletki i jeden z jej najlepszych skoków w życiu.
Medalistka młodzieżowych i juniorskich Mistrzostw Europy z Ostrawy i Novi Sadu nigdy nie wywalczyła medalu na dużej imprezie seniorskiej. Na mistrzostwach świata w Degu w Korei Południowej dwa lata temu nie znalazła się nawet w finale. Na Mistrzostwach Europy w Helsinkach rok temu - również.

Na uniwersjadzie w Kazaniu startowała już w skoku w dal - bez spektakularnego sukcesu, zajęła siódme miejsce. Do finału swej drugiej konkurencji, trójskoku weszła jednak z czołowym wynikiem eliminacji. Narobiła polskim kibicom apetytu na medal.

Apetyt został zaspokojony. Pierwsze dwa skoki Anny Jagaciak były poniżej 14 metrów, a trzeci spalony, ale w czwartej próbie skoczkini z Puszczykowa wylądowała na 14,03 m. W piątej serii poprawiła się na 14,21 m, co jest wynikiem bliskim jej rekordowi życiowemu. Wynosi on 14,25 m i dwa lata temu Anna Jagaciak pobiła nim w Gdańsku rekord Polski młodzieżowców.

Polka w Kazaniu przegrała jedynie ze znakomitą Rosjanką Jekateriną Koniewą, która wszystkie próby miała powyżej 14 metrów i ostatecznie wygrała rezultatem 14,82 m. Brązowy medal wywalczyła Rumunka Carmen Toma, z którą Anna Jagaciak już przegrywała - 14,14 m. Rumunka o jeden centymetr wyprzedziła w walce o podium Irinę Jektową z Kazachstanu.