Sukces Polski na Termach Maltańskich! Kacper Lesiak zdobył srebro Mistrzostw Europy

Rzeszowski skoczek do wody Kacper Lesiak zdobył dla Polski srebrny medal podczas trwających w Poznaniu Mistrzostw Europy Juniorów w tej dyscyplinie sportu. To duże wydarzenie - w skokach do wody nie jesteśmy bowiem potęgą nawet w Europie.
Kacper Lesiak objął prowadzenie w skokach z trampoliny trzymetrowej już po pierwszym skoku finałowym i powiększał przewagę nad rywalami. Ale czwarty skok, dwa i pół salta Awerbacha, nie był bezbłędny. Wyprzedził go wtedy Rosjanin Ilja Kuzmin i już tego prowadzenia nie oddał. Polakowi pozostało srebro, co i tak jest bardzo dużym sukcesem. W całej historii Mistrzostw Europy Juniorów w skokach do wody Polska wywalczyła bowiem dotąd jedynie dziewięć medali - w tym złote Grzegorza Kozdrańskiego w 1993 roku i Dariusza Górnika w 1998 roku. Trzecie miejsce w Poznaniu zajął Ukrainiec Wadim Niewinglowski. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, niespotykanym u zawodników w tym wieku, 16-18 lat.

W pierwszym konkursie finałowym, skokach z wieży grupy B juniorek, mieliśmy sporo emocji. Każdy kolejny skok zmieniał układ czołówki. Prowadząca po eliminacjach Rosjanka Jekaterina Ukołowa, srebrna medalistka z ubiegłorocznych mistrzostw Europy, spadła aż na 5. miejsce. Ostatecznie zwyciężyła Rosjanka Julia Timoszinina, która kontynuuje w skokach tradycje rodzinne: jej babcia to srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Meksyku, a mama i ojciec to zdobywcy medali mistrzostwach świata i Europy. Drugie miejsce zajęła Białorusinka Katsarina Fitsner, a trzecie - Niemka Fraenze Jahn.

W skokach z wieży startowały warszawianki Ala Gac i Ania Taciak, ale w eliminacjach zajęły 13. i 15. miejsce i nie zakwalifikowały się do 12-osobowego finału. Podobny los spotkał częstochowiankę Magdę Wróbel, która w skokach z trampoliny jednometrowej zajęła w eliminacjach 22. miejsce i również znalazła się poza finałem.

W skokach z trampoliny jednometrowej najlepsza okazała się Brytyjka Alicia Blagg, która wyprzedziła Rosjankę Marię Polykową i Włoszkę Laurę Bilottę.

W piątek eliminacje rozpoczynają się o godz. 9, a na godz. 17 zaplanowano finał skoków z wieży i trampoliny jednometrowej chłopców oraz trampoliny trzymetrowej dziewcząt.